Gyroskop

 

Gyroskop je velmi důležitou součástí moderního modelu vrtulníku, a velmi ulehčuje pilotovi řízení.

 
Futaba GY-601
Futaba GY-401
CSM 360
CSM 560SL mikro
3D Gyro Robbe (Heading Hold)
G200 Gyro Robbe
CSM 180
 

Zhodnocení 

Pro začátečníka rozhodně doporučuji použít gyro s funkcí Hading Lock (Heading Hold, AVCS). Usnadní mu to v počátních řízení, protože není nutné řídit ještě vrtulku - o to se postará právě gyro v režimu Heading Lock.

 

3D gyro od ROBBE je dobré a relativně levné gyro, které lze používat i při pozdějším létání akrobacie a 3D prvků - jak ostatně vyplývá z jeho názvu. Používal jsem jej ve všech svých vrtulnících třídy 30 a vyzkoušel jsem jej i v druhém Milleniu. Řekl bych, že pro velkou většinu adeptů létání je to dobrá volba.

 

CSM360 velmi dobré gyro, se kterým se dobře létá styl 3D. Jeho nástupce - CSM 540 má několik možností navíc a lze jej programovat. Obě jsou však v současnosti už překonány. Bohužel, oba typy trpěly dost velkým teplotním driftem.

 

CSM560SL mikro

Toto gyro jsem si pořídil do Horneta X 3D. Původně osazené mi už nevyhovovalo, protože jsem chtěl trénovat různé piruety atp. CSM560 gyro jsem pořídil v současné verzi 4. Programování gyra probíhá pomocí programu z PC a lze nastavit cca 20 parametrů. Musím říci, že jsem asi dva dny "pípal", než jsem dostal z gyra dobré vlastnosti. Chování gyra je výborné, avšak má některé neduhy, které se u předchozí verze 3 nevyskytují (pro mikroheli).

 

Futaba GY - 401 jsem měl osazen na zkoušku ve svém Milleniu a porovnával jsem je s oběma předchozími gyroskopy. Ve spojení s digitálním servem S9253 v režimu DS se chovalo naprosto nejlépe. A to jak reakcí na řízení, okamžité zastavení po rotaci bez zákmitů, bezproblémový rychlý let ocasem napřed, tak i celkovou pohodou letu. Postupem doby jsem s tímto gyrem měl možnost létat v několika dalších vrtulnících. Vždy byly parametry vynikající, nesrovnatelné s čímkoliv, co jsem měl možnost vyzkoušet předtím. Toto gyro také nemá naprosto žádnou teplotní závislost. Jednoznačně doporučuji všem, kdo to s vrtulníky myslí vážně. 

 

Futaba GY-601 mám v současnosti osazen v obou svým Milleniích, i v Raptoru 50. Jeho vlastnosti jsou vynikající a překonává GY-401. A to hlavně ve složitějších 360° obratech (floping-pirueting apod.) Kdo chce létat vysokou akrobacii a 3D, tak toto je to pravé gyro pro něj.

 

 


Návrat na hlavní stránku

Aktualizace: 19 listopadu, 2006 .