Robbe 3D gyro 

(heading hold)

3D gyro firmy Robbe je velmi vhodným gyrem pro začátečníky a mírně pokročilé. Je to lehké, kompaktní gyro osazené piezoelementem pro snímání rotačního zrychlení. Za necelých 3000kč získáte gyroskop vybavený Heading Lock módem. 

Nejlepších výsledků samozřejmě dosáhnete osazením velmi rychlého serva řízení vrtulky. Nicméně mám vyzkoušeno, že na obyčejné létání se velmi hodí i servo Futaba S3001.

Seřízení je velmi jednoduché :

 

1. Gyro do režimu normal (cca 70%), trim vrtulky do středu, páka na servu kolmo

2. V normál, ani v HeadingLock režimu se nesmí používat revo-mix !!! Ani žádné další mixy ovlivňující servo vrtulky (rízení citlivosti gyra, deska cykliky->vrtulka).

3. Na vysílači nastavit citlivost trimu vrtulky na 30% původní hodnoty, jinak bude velký problém s vytrimováním gyra v režimu HeadingLock

4. Odlepit heli od země a sledovat kam se vrtulník otáčí. Posléze mechanicky (!) délkou táhla vrtulky nastavit heli tak, aby nerotoval kolem své osy.

5. Tím je veškeré nastavování ukončeno (nepočítám nastavení citlivosti gyra). Při použití režimu HL je nutné trimem najít takovou polohu, aby servo "necestovalo". 

 

Nastavení citlivosti gyra:

 

1. Zpočátku nastavíme citlivost gyra na 50-70%. Pokud se po startu ocas heli rozkmitá ze strany na stranu, tak to znamená, že je citlivost příliš velká, a musíme ji snížit.

2. Druhá fáze nastavení probíhá za letu. Snažíme se letět co nejrychleji vpřed a provedeme ostrou zatáčku. Pokud se ocas rozkmitá, trochu snížíme citlivost.

3. Lepší možností je však zalétnutí souvratu s rychlou otočkou.

 

Je také doporučeno nastavit na vysílači ATV vrtulky na 70%. Při plné výchylce řízení vrtulky by se měl vrtulník otáčet kolem své osy "rozumnou rychlostí". Po uvolnění páky se vrtulník musí rychle zastavit a nesmí zakmitávat ocas.

 

Tipy :

1. Použít pokud možno co nejdelší páku na servu (zhruba 12-18mm), a to i na páce řízení vrtulky. Dosáhneme tím minimálního ovlivnění soustavy možnými vůlemi.

2. Řízení musí chodit naprosto volně a lehce bez zadrhávání.

3. Celá soustava řízení vrtulky musím mít naprosto minimální vůle. 

4. Polohu trimu vrtulky nikdy neukládat do paměti !!!

5. Gyro by mělo být ve vrtulníku umístěno v místě s nejmenšími vibracemi. 

Vito


Back to Top

Aktualizace: 06. března 2005