CSM 560SL micro

Po delší době jsem se rozhodl nahradit stávající gyro MS-044 na Hornetovi za něco, co by mělo dobře umět piruety. Poté, co jsem viděl s gyrem CSM560SL micro létat Lukáše Dužího v jeho Hornetovi, tak volba byla jasná. Gyro jsem objednal a osadil.

CSM 560SL umí spolupracovat jak se standardním servem, tak i se superservem.

Balení gyroskopu obsahuje všechny nutné kabely, a to i kabel pro programování. Disketu s programem pro PC nevyjímaje. Ovládání programu je katastrofální, změna hodnot se může provádět pouze a jedině myší klikáním na kurzory nahoru a dolů. Vepisování čísel nemá efekt! Program se do počítače neinstaluje, ale pouze zkopíruje. Nicméně pro jeho funkci je nutné vytvořit zástupce exe programu, aby vše fungovalo správně.

CSM560SL má připojení přes kabel k počítači, kde se pomocí příslušného programu nastavují parametry gyra. Parametrů je hodně a všechny se ovlivňují. Byl jsem dost sklamán, protože základní setup gyra, který jsem provedl, byl pro létání téměř nepoužitelný. Po konzultaci s kolegy, kteří uvedené gyro také mají, jsem se dozvěděl, že bylo třeba dlouhého nastavování parametrů, aby gyro dobře chodilo. S jedinou výjimkou - Duží. Posléze jsme přišli na to, že verze firmware 3 na Hornetovi a podobných malých strojích funguje velice dobře (tu právě má Duží) , a netřeba ani velkého nastavování. Naproti tomu verze 4 (která se dá pořídit v současnosti) vyžaduje mnoho změn a zkoušek. Také pro každý typ modelu vycházejí parametry naprosto rozdílné. Nicméně nakonec se mi podařily parametry gyra dostat to takových mezí, kdy gyro pracuje dobře.

Velkou výhodou při programování je to, že se změny dají provádět za chodu, a okamžitě se uplatňují. Alespoň se tím programování a zkušení zrychlí.

 

Uvedené nastavení platí pro mého Horneta X 3D

 


Back to Top

Aktualizace: 18. září 2005