Motory


    Jak zabíhám motory    Svíčky a žhavení    Palivo    Výfuk

Palivová instalace    Spojovací hadice


 

Yamada YS91 ST
OS MAX 91 SX-H c-spec (zlatá hlava)
OS MAX 91 SX-H (šedý)
OS MAX 50 SX-H Hyper
OS MAX 50 SX-H
OS MAX 46 H
OS MAX 61 SX-H WC
Thunder Tiger 46H
Thunder Tiger 60H
Novarossi 50 H
Novarossi 60 H
MVVS 8 a helikoptéra ?
 

 


Yamada YS91 ST

Yamada YS91 je u nás málo známý motor japonské značky. Pořídil jsem si jej po problémech s vibracemi OSMAX 91 SX-H i jeho následovníků. Chod tohoto motoru je excelentní.

Zvláštností tohoto motoru je pressure system umístěný ve spodní části karteru pod karburátorem. Princip je asi takovýto - z klikové skříně je odebírán tlak, který je veden přes jednocestný ventil do nádrže. Z nádrže je přívodní hadička vedena do pressure systému a odtud do karburátoru. Nádrž je natlakována pomalu k prasknutí, nicméně do karburátoru se bez podtlaku při sání nedostane ani kapka. Dochází tak pravděpodobně k velmi dobrému rozprášení paliva, a toto palivo je beze zbytku nasáto do motoru (motor je v provozu naprosto suchý, žádné palivo nestříká z karburátoru ven).

Karburátor disponuje třemi jehlami, které reagují přesně v oblastech, kde mají :-)

Motor se vyznačuje klidným a pravidelným chodem, a nižší spotřebou paliva než OSMAX 91.

Trochu jsem byl rozladěn malou hlavou (horší chlazení). Po přečtení návodu mi to však bylo jasné - doporučuje se palivo s 30% nitrometanu !

Myslím, že pokud někdo chce za každou cenu do svého vrtulníku 90 motor, tak Yamada je správná volba. Jedinou možnou nevýhodu vidím ve složitějším systému a vyšší pravděpodobnosti poruchy a následných problémů.

 Ve spojení s výfukem MP II 90 je možné tento motor provozovat i na 15% nitra s malým poklesem výkonu.

Výkon neudán.

 

Cena cca 13 000kč.

Back to Top

OS MAX 91 SX-H c-spec

Po problémech s předchozí variantou (šedá) byl odlehčen píst, vyvážena klikovka, osazen tříjehlový karburátor atp. Problémy s vibracemi se posunuly do jiných oblastí (ne provozních), nicméně při volnoběhu zůstaly. Tento motor má osazenu zlatou hlavu a zbytek je v černé barvě.

Jedná se o vysocevýkonný motor, který provozuji s laděným výfukem Robbe. Soustavu jsem doosadil ještě regulátorem otáček. V tomto uspořádání nemá pohonná jednotka chybu.

Bohužel, vyšší objem a výkon se projevil i na spotřebě. Ta je přibližně o 40% vyšší než u OS 61.

V současné době je k dispozici už třetí varianta - integrovaná pumpa, další odlehčení a vyvážení, modrá hlava atp. Nicméně do tohoto motoru už asi nepůjdu, protože se mi nelíbí podporovat výrobce, který ani na druhý pokus nedokáže dodat na trh bezproblémový motor.

Udávaný výkon 3HP.

Cena cca 11 500kč.

Back to Top


OS MAX 91 SX-H

Tento motor jsem si koupil jako svou první 90. Kolega ji měl nedlouho přede mnou. Když jsem však viděl, co motor provádí s jeho vrtulníkem a elektroinstalací, tak jsem se rozhodl, že do mého vrtulníku jej neosadím.

Při provozu na nenitrované palivo se jedná o hrozný vibrátor. Kolegovi na Milleniu praskaly šrouby, rozpadaly se vypínače, utřepávaly káblíky, odcházely serva vrtulky, a to vše vždy po několika málo letech. 

Taktéž chladící hlava se mi zdála velmi malá, ale v Milleniu jsme problém s chlazením nepozorovali.

Jedná se o první 90 motor výrobce, ale myslím, že se mu vůbec nepovedl.

Udávaný výkon 2,9HP.

Cena cca 10 000kč.

Back to Top


OS MAX 50 SX-H Hyper

Jedná se nástupce motoru OS 50 SX-H. Je osazena větší hlava (modrá) pro lepší chlazení. Také je lépe vyvážen, má trochu nižší vibrace a vyšší výkon. Chce-li někdo do svého vrtulníku výkonný a spolehlivý motor, tak asi není jiné volby.

Udávaný výkon 2HP.

Cena cca 5 500kč.

Back to Top


OS MAX 50 SX-H

Motor s vysokým kroutícím momentem. Bylo až k neuvěření, co dokázal utáhnout. Bohužel, jako i OS 91 se jedná o velký vibrátor. 

Cena cca 5500 kč.

Back to Top


OS MAX 61 SX-H WC

Vysokovýkonný motor určený speciálně pro vrtulníky. Specialitkou je velmi složitý karburátor, který přispívá k maximálně spolehlivému provozu v jakémkoliv režimu provozu.

Udávaný výkon 2,2 k. Pokud jej porovnám s Novarossi C60H, tak s OS dosahuji vyšších otáček (asi o 100ot/min na rotoru více), ale otáčky při zatížení o trochu více klesají.

Jedná se o naprostou špičku mezi touto třídou motorů.

Cena cca 10000kc.

Vito

Back to Top

Aktualizace: 27 března, 2007 .