Tlumiče výfuku

 

Výfuk je nedílnou součástí pohonné jednotky, který má velký vliv na chod motoru. Také délka kolena mezi motorem a výfukem ovlivňuje výkon, případně i přehřívání motoru. Je proto vhodné koupit buď originální koleno, nebo si zhotovit vlastní, ale správné délky.

Na trhu jsou standardně dostupné tři typy výfuků:

Expanzní výfuk je v leteckém modelářství velmi rozšířen hlavně pro svoji nízkou cenu. Bohužel, to je však jeho jediná výhoda. Ubírá výkon a má horší vlastnosti pro tlakování nádrže. Obvykle bývá smontován z několika kusů sešroubovanými šrouby. Do vrtulníku se tento výfuk moc nehodí jak z důvodu nízkého tlakování, tak z důvodu častého "rozpadnutí". Taktéž jeho vlastnosti mají za následek větší ohřívání motoru, a proto je prakticky nezbytné s tímto výfukem používat nitrované palivo.

Laděný expanzní výfuk je navrhován tak, aby zvyšoval výkon motoru a velmi účinně tlumil hluk. Další velkou výhodou bývá jeho příznivý rozměr. Bohužel, cena už tak příznivá není. Také tlak tlakování není o mnoho větší. Také u toho výfuku bývá použití nitrovaného paliva nezbytností.

Toto je v současnosti asi nejlepší výfuk na světě. Jeho unikátní vlastnosti jej předurčují pro použití při létání 3D. Konstruktérem je Curtis Youngblood, označení Muscle Pipe II. 

Laděný rezonanční výfuk je navrhován tak, aby se s ním dosahovalo vysokých otáček a kroutícího momentu. Změnou délky kolena lze posunovat parametry směrem ke kroutícímu momentu, nebo k otáčkám. Není žádný problém s tlakováním, výkon je vysoký, jedinou nevýhodou je větší délka. Ta může zapříčinit problémy s vyvážením vrtulníku. Pozor -  příliš krátké koleno může způsobit přehřívání motoru, příliš dlouhé - motor nechce točit! Cena není nejnižší, ale za ten výkon a bezproblémový chod to rozhodně stojí.

 

Deflektor se používá pro odvod spalin mimo vrtulník. Bohužel, standardně dostupné šedé deflektory od Q-model nemají velkou životnost. Doporučuji koupit dvakrát tak drahý (ale kvalitnější) deflektor (např. Robbe). Vydrží mnohonásobně déle.


Shrnutí:

Pokud tedy chcete létat relativně levně a máte dobré chlazení motoru v modelu, tak lze použít laděný výfuk s palivem bez nitrometanu (případně s malým obsahem). Předpokladem ale je výborná znalost motoru, jeho chodu pro optimální naladění atp. V této konfiguraci (bez nitra) se dá létat a trénovat akrobacie, viz např. toto video. Při použití nitrometanu (15 a více %) se dá dosáhnout ještě vyšších výkonů.

Jestliže však očekáváte maximální výkon za všech teplotních podmínek pro létání tvrdé 3D akrobacie, tak nezbývá, než začít používat vysoké procento nitormetanu v palivu (nejméně 15%, ale spíše 30%) . Vynikající volbou je pak laděný expanzní výfuk, např. Muscle Pipe II. 

Laděný expanzní výfuk je možné použít pro začátky létání a pokračovací výcvik s nízkým procentem nitrometanu v palivu (5-10%). Motor sice nedosahuje maximálního výkonu, ale to v této fázi výuky není nutné. Motor je také méně citlivý na změny počasí a netřeba jej často dolaďovat.


Back to Top

Aktualizace: 27. března 2007