Palivová instalace

 

Plstěné bimbátko do nádrže

Jelikož jsem měl problémy s pěněním paliva v nádrži, a následnému občasnému nepravidelnému chodu motoru, tak jsem do nádrže osadil plstěné bimbátko. V ten okamžik veškeré problémy pominuly, nádrž se dá vysát do sucha :-). 

Upozorňuji na to, že se plsť časem zanese (u mne více jak za rok po přefiltrování mnoha desítek litrů paliva) a motor začně být nevysvětlitelně chudý (prakticky skokově). Pak je třeba bimbec vyměnit. Robbe jej prodává pod označením S4154.

Palivové hadičky

Ne každá palivová hadička je vhodná pro použití ve vrtulníku. Doporučuji silnostěnné palivové hadičky určené pro methylalkoholové palivo. Takováto hadička je mnohem odolnější proti prodření a také lépe drží na koncovkách nádrže, filtru a karburátoru.

 

Palivový filtr

Použití palivového filtru v instalaci považuji za důležité. Někdo si možná řekne, že ho není třeba pokud filtruje palivo před naplněním do nádrže.  Dovoluji si nesouhlasit. Za prvé, ve větším palivovém (čerpacím) filtru bývá řidší sítko, a za druhé se do nádrže může dostat nečistota z výfuku (např. kousek uvolněné usazeniny - karbonu). Pak stačí, aby se částečka dostala do motoru, který může hodně poškodit.

Osvědčily se mi podlouhlé filtry, které mají uvnitř velmi jemné sítko trychtýřovitého tvaru. Jejich výhodou je velká filtrovací plocha, která ani při částečném zanesení nebrání průtoku paliva. 

Před použitím tohoto filtru však doporučuji přezkoušet jeho těsnost. Ještě se mi nestalo, aby originálně složený filtr dostatečně těsnil. Cena těchto filtrů se pohybuje okolo 250kč.

 

   

Dvě varianty filtrů, nicméně oba jsou se sítkem ve tvaru trychtýře. Na spodním obrázku je také vidět oranžové škrtítko přívodu paliva. Toto je nezbytné použít s motory Yamada, které mají speciální tlakovací systém.

 

 

Plnící ventil

 

Osobně nejsem zastáncem pro použití plnícího ventilu ve vrtulníku. Je to další možné místo, kde můžou vznikat problémy s těsností palivové soustavy. Nicméně pokud jej někdo použije, měl by dbát na jeho dobrý stav.

 

 

 

Přídavná akrobatická nádržka

 

 

Použití této nádržky by mělo zamezit problémům s dodávkami paliva, pokud palivo v nádrži pění, a zabezpečovat plynulou dodávku paliva do motoru. 

V případě, že mi palivo v nádrži pěnilo, tak jsem použil plstěné "bimbátko"  v nádrži. Přišlo mi to jako mnohem jednodušší a spolehlivější řešení. Bohužel, u Raptora 50 jsem plstěné bimbátko nemohl použít, protože v nádrži nebyl dostatečný otvor.

 

 

Zátka nádrže

 

 Pro uzavření nádrže po plnění palivem se používají bílé koncovky (obrázek vlevo) obvykle dodávané ve stavebnici vrtulníku. Bohužel, při používání nitrovaného paliva tyto koncovky během krátkého času tvrdnou a jsou nepoužitelné. Při použití kousku silikonové hadičky spoku s kovovou ucpávkou (viz obrázek v pravo) tento problém eliminujeme.


Back to Top

Návrat na hlavní stránku

Aktualizace: 06. března 2005