Motory 2

 

OS MAX 46H

Jedná se o motor renomované japonské firmy, speciálně určený pro vrtulníky. Kvalita a zpracování je vynikající. 

Používám jej taktéž v Moskitu Sport a jsem s ním naprosto spokojen.

Cena cca 6000kč.

Vito

Back to Top

Thunder Tiger 46 H

Motor v poměru cena-výkon je velmi dobrý. Bude asi přístupnější většině modelářů. Je odzkoušen dlouhodobě v Moskitu Sport. Náročnost na seřízení je malá. Pracuje dobře s dlouhým výfukem Yusa.
S výkonem 1,45k se zdá být proti MVVS 8 -1,6k výkonnější.Cena je kolem 4200 Kč.


Fera

Back to Top

Thunder Tiger 60 H

Motor je odzkoušen ve Futuře. Je vhodný pro nácvik základního poletování, létání po obloze a jednoduché akrobatické obraty. Pro 3D už chybí výkon. Rovněž nenáročný na seřízení s výfukem Yusa.

Udávaný výkon cca 2k.
Cena asi 6500Kč.


Fera

Back to Top

Novarossi 50H

Tento motor mám odzkoušen dlouholetým provozem. Asi 300 hodin.
+ velmi výkonný
+ spolehlivý
+ nenáročný na seřízení
+ dlouhá životnost
-  cena   asi 8000-10000 Kč + 3000 výfuk
Vhodný pro Moskito Sport - Moskito XXL a Conquest s převodem 1:8,8

Fera

Po asi 1,5 roce provozu mohu potvrdit kolegova slova. Má kultivovaný, spolehlivý chod, seřízení je nutné provádět pouze na jaro a na podzim (velká změna klimatu) o jeden zoubek na palivové jehle. Výkon má naprosto excelentní (2,2k), což asi nemá žádná jiná konkurence. Nehrozí, abych i při krkolomných variacích motor v Moskitu udusil. 

Vito

Back to Top

Novarossi 60H

Motor je velmi kvalitně zpracován.Velká fialově eloxovaná hlava je předpokladem dobrého chlazení. Karburátor má možnost obohacování motoru za letu. Ke stoprocentní funkci motoru je ale třeba správná svíčka, v tomto případě N.R. C6S a výfuk opět N.R. kat.č. 7371. 

  Tento motor jsem osadil do mého Millenia. Po nezbytném záběhu jsem začal motor zatěžovat při akrobatických figurách. Motor jsem měl zpočátku seřízen na velmi bohatou směs, což se sice projevilo trochu na maximálních otáčkách, ale kroutící moment byl úctyhodný. Musím říci, že motor již v Milleniu zůstal. Zdá se mi totiž, že má lépe posazenu oblast maximálního kroutícího momentu, než OS MAX. Jedná se samozřejmě pouze o můj subjektivní dojem, ale nedám na tento motor dopustit. Udávaný výkon je 2,3k.

    Slyšel jsem od některých známých, že s tímto motorem měli v minulosti problémy, prý výkon nebyl dostačující. Proto jsem koupil originální koleno výfuku i výfuk, abych se vyhnul možným komplikacím. Vyplatilo se to. Od samého počátku jsem neměl nejmenší problém.     

    Poznámka: Po nějaké době jsem potřeboval provést menší změny v uchycení výfuku, proto jsem prodloužil teflonovou hadici spojující koleno a výfuk. Vzdálenost mezi kolenem a výfukem se zvětšila asi o 2,5cm. Jaké bylo mé překvapení, když se po této úpravě stal z motoru lenoch!

Vito

Back to Top

MVVS 8 a helikoptéra ?

Napsáno v roce 2000.

No a proč ne? Je pravdou, že drtivá většina vrtulníků je osazena speciálními motory renomovaných značek. Z toho samozřejmě vyplývá, že i cena je do jisté míry speciální. 

Při pořizování svého prvního vrtulníku (Robbe Moskito Sport), jsem byl postaven před problém jakou pohonnou jednotku osadit. Koupě a vybavení vyrtulníku není nijak levnou záležitostí, a tak mi kolega mi poradil, abych vyzkoušel MVVS 8. Řádku MVVS motorů různých kubatur jsem již měl, tak proč ne? Nový motor jsem zaběhnul na stojanu s obyčejnou vrtulí. Pak jsem vyměnil hlavu za větší, z důvodu chlazení. Ještě bylo nutné upravit unašeč spojky přeřezáním závitu a osadit výfuk. Z cenových důvodů jsem osadil originál černý MVVS. 

Po nezbytném zalétání kolegou jsem se ujal řízení a začal se učit. Do dnešního dne má motor nachozeno přibližně 120 hodin a stále šlape jako hodinky. Myslím si, že jde o dobrou volbu, protože s ním nebyly žádné problémy s laděním, přechody, přehříváním atd. 

Někdo může namítnout, že MVVS nejsou bezproblémové a že by jej do vrtulníku nikdy nedal. Kolega má ve stejném vrtulníku stejný motor, a je s ním spokojen stejně jako já. Mohu říci, že se mi nikdy nestalo, že by motor nevysvětlitelně zhasnul, nebo tak něco.

Slyšel jsem již mnoho připomínek na spolehlivost chodu, startování atd. Někde jsem slyšel, nebo četl, že motory MVVS mají nadprůměrný výkon oproti spotřebním motorům jiných výrobců, a proto je nutné se k nim i tak chovat. S tímto naprosto souhlasím.

No a ještě perlička - výrobce MVVS zásadně nedoporučuje syntetický olej jako mazivo. Osobně používám 90% methylu a 10% syntetiky (Aerosynth). Nedávno jsem měl motor rozebrán (při pádu jsem ohnul klikovku) a nestačil jsem se divit, v jak výborném stavu motor je.

Po asi roce používání jsem se dostal na hranice možností tohoto motoru - chtěl jsem začít létat akrobacii. Bouhužel, vzhledem k váze Moskita na to už motor neměl a bylo nutné jej vyměnit za něco výkonnějšího (Novarossi).

V dnešní době (2005) asi nemá už valného smyslu uvažovat o osazení MVVS motoru do vrtulníku. Přece jen, šlo o úpravu leteckého motoru, a to někdy může vyjít, někdy ne (obecně u motorů). Osazení větší chladící hlavy nemusí znamenat, že z leteckého motoru uděláme vrtulníkový. Také ceny zahraničních profi heli-motorů jsou nyní mnohem příjemnější, a motory se dají bez jakýchkoliv problémů sehnat.

 

Cena cca 2700kč.

Vito


Back to Top

Aktualizace: 18. září 2005