Jak zabíhám motory

 

Dobrý záběh má rozhodující vliv na životnost a výkon motoru. Proto je velmi důležité tuto část nepodceňovat. 

Osvědčilo se mi následující :

Důkladně si přečíst návod k motoru.

Pokud je to jen trochu možné, tak motor zabíhám na stojanu s přiměřenou vrtulí. Motor je pak velmi dobře chlazen.

Zabíhám na standardní palivo - 80% methylalkoholu a 20% ricinu. Syntetické oleje nejsou pro záběh doporučovány, protože obsahují detergenty pro snížení tření.

Motor mám osazen výfukem, který následně použiji ve vrtulníku.

Směs nastavuji na hodně bohatou, z výfuku musí prskat olej.

Motor nechávám běžet na nižší otáčky asi 1 hodinu (pravidelný chod, bohatá směs).

Po této době zkouším přechod do vyšších otáček, nechávám běžet ve vysokých otáčkách alespoň jednu nádrž. Směs mám stále hodně bohatou.

Přecházím na palivo 80% methylalkoholu, 10% ricinu a 10% syntetiky. Motor seřídím, aby měl nízký volnoběh, a plynulý přechod do vysokých otáček.

Motor namontuji do vrtulníku. Palivo použiji dle předchozího bodu, motor naladím na hodně bohatý (těsně před tarokem). Obvykle je třeba jen minimálních zásahů do seřízení motoru.

S vrtulníkem "opatrně" létám, spotřebuji nejméně 2 litry uvedeného paliva. Postupně motor více zatěžuji a "ženu" do vysokých otáček.

Nejsou-li žádné problémy přecházím na plně syntetické palivo. Motor samozřejmě znovu přeladím. Bohatost směsi mám nastavenu zase tak, aby byl motor těsně před "tarokem".

Uvedený postup používám jak pro výbrus typu ABC, tak pro motor s pístním kroužkem. Motor i po několika stovkách hodin je uvnitř stále naprosto čistý, a bez jakýchkoliv škrábanců.

 

    

Záběh motoru OS 50 SX-H


Návrat na hlavní stránku

Aktualizace: 27. dubna 2003