Palivo

pro motory na methylalkohol

Pro pohon vrtulníku, kde je motor prakticky tou nejdůležitější součástí modelu, je opravdu nutné používat pouze kvalitní palivo. Motor obvykle není levnou součástí modelu, a také jakýkoliv jeho výpadek hrozí pádem a tudíž poškozením vrtulníku. Motor je také více tepelně namáhán, a tudíž je třeba používat velmi kvalitní olej v palivu.

Standardní palivo s ricínovým olejem není pro tento účel vhodné. Jednak se na členitém povrchu vrtulníku tvoří velmi nepříjemný povlak, a také vzhledem k vyšší teplotě a nespalitelnosti ricinu dochází ke karbonizaci motoru i výfuku. Ricinový povlak s prachem vytváří brusnou pastu, která dokáže na pohyblivých částech vrtulníku napáchat velké škody (vysoké opotřebení).

Z těchto důvodu se pro pohon modelů vrtulníků používá prakticky bez výjimky palivo se syntetickým olejem. Samozřejmě jde o speciální olej určený pro modelářské motory.

S kolegou se nám osvědčila směs 90% methylalkoholu a 10% syntetického oleje Fuchs Aerosynth II

Toto palivo jsem začal používat i do modelů letadel. Od té doby jako zázrakem přestaly motory v letadlech nevysvětlitelně zhasínat apod. Původně používané palivo s ricínovým olejem bylo asi nevalné kvality (tuzemské výroby, kupované v modelářských prodejnách).

V současnosti používáme novější olej - Fuchs Aerosynt Competition. Poměr v palivu jsme upravili na 12%. Zajímavé bylo, že jsme museli malinko utáhnout jehly na všech motorech, kde jsme tento olej použili. 

Uvedené složení paliva jsme dlouhodobě provozovali na motorech MVVS8, Novarossi 50H, Novarossi 60H, TT 46H, TT 60 H, OSMAX 46, OSMAX 61, OSMAX 91, a to bez nejmenších problémů. Nicméně toto složení bude pravděpodobně nevhodné pro výbrusy typu AAR (některé motory Webra).

Vynikající palivo, které se dá koupit, je Graupner Titan S1 (1% nitrometanu). Mimochodem, obsahuje výše uvedený olej.

Nitrometan

Podle mého názoru, podloženého několika léty provozu, není v začátcích téměř vůbec nutné používat nitrometan. Možný výkonový zisk je vykoupen mnohem vyšší cenou. Začátečník stejně nejdříve jen "poskakuje" a posléze zavisí. I v dnešní době (2003), kdy létám akrobacii a některé 3D prvky, je třeba výkonu motoru, tak stále nepoužívám nitrometan. Lepší je investovat do kvalitního výkonného motoru, než nechat vyletět peníze (drahé palivo) výfukem ven. Musím však upozornit na to, že výše uvedené platí jen tehdy, použije-li se laděný výfuk. S expanzním výfukem je prakticky jisté, že se bude motor přehřívat.

Je ale také pravdou, že malé množství nitrometanu (1-3%) zlepšuje chod motoru, "otupuje" citlivost na změny počasí a palivovou jehlu. Vyšší obsah nitrometanu v palivu (5-10%) umožňuje více ochlazovat motor, a proto to může být řešení problému s přehřívajícím se motorem. Vysoké množství nitrometanu (nad 15%) začíná už zvyšovat výkon motoru.

Při používání nitrometanu je výrobci motorů doporučováno, po ukončení provozu na delší dobu, proběhnout motor na palivo bez nitrometanu, jinak může dojít ke korozi motoru.

Závěr

  1. Nenitrované palivo lze úspěšně používat, ale většinou pouze s laděným výfukem, a ve vrtulníku, kde je dobře vyřešeno chlazení motoru.

  2. Malé množství nitra (5-10%) je vhodné použít, když nejsou splněny podmínky v bodu 1. Motor je také méně citlivý na změny počasí.

  3. Vysoký obsah nitra v palivu (nad 15%) je nutné použít pro dosažení vysokých a stabilních výkonů při extrémním 3D létání.


Návrat na hlavní stránku

Aktualizace: 06. března 2005