Svíčky a žhavení

Pro spolehlivý a správný chod motoru je velmi důležitá i žhavící svíčka. Vyzkoušel jsem několik různých svíček (OS 8, Rossi R5 atp.), ale dlouhodobě se mi osvědčila pouze jediná (pro palivo bez nitra). Tou je Novarossi C6S. Dodává ji MVVS do svých motorů, proto ji lze koupit za příznivou cenu (cca 110kč).

Používám ji ve všech motorech od OS46, přes MVVS 8, až po OS91. Průměrná životnost ostatních svíček byla okolo jednoho měsíce. Novarossi C6S měním obvykle jednou za rok, což je několik desítek hodin provozu.

Pokud začnou "odcházet" svíčky, tak je možných několik příčin:

 Při používání nitrovaného paliva (15-30%) používám svíčky OS 8 nebo Enya 3.

Žhavení

Žhavení je kapitola sama pro sebe. Pro úspěšný provoz vrtulníku na spalovací motor je kvalitní žhavení velmi důležité. Standardní POWER Panely nejsou pro tento účel příliš vhodné, protože pouze pouští do svíčky úzké 12V pulsy. Zpětná regulace proudu svíčkou obvykle neexistuje. Tyto panely mají obvykle potenciometr, kterým se dá regulovat velikost proudu do svíčky. Obávám se, že tato vymoženost je spíše na škodu, protože méně znalý modelář začne při problémech se startem motoru nejdříve "kroutit" knoflíkem žhavení. Často se pak stává, že to byl poslední start s původní svíčkou.

Naproti tomu žhavení na principu měniče, kde dochází ke stabilizaci napětí na požadovaných cca 1,5V je ideální. Prakticky jakákoliv svíčka (určená pro toto napětí) pak žhaví správně aniž by bylo třeba jakkoliv měnit nastavení žhavení. 

Existují ještě tzv. chytré žhavení, které při poklesu napájecího napětí mírně zvýší napětí do svíčky. Defacto - čím jde motor startérem hůře protočit (motor je ulitý, vlákno svíčky je více ochlazováno), tím větší je odběr ze zdroje a tudíž chytré žhavítko mírně přidá na žhavení svíčky. Motor se pak mnohem lépe startuje.

Velmi se osvědčilo žhavení ROBBE GLOWMAX 12 (€:46), nebo např. žhavení dle RCM 6/98.

 

Další možností je použít např. žhavítko s integrovaným akumulátorem (jeden NiCd článek). Na tomto žhavítku taktéž nelze nic nastavovat a nehrozí přepálení vlákna svíčky nadměrným napětím. 


Návrat na hlavní stránku

Aktualizace: 06. března 2005