Tuningy a opravy

Zde popíši úpravy vrtulníku pro zlepšení jeho vlastností, spolehlivosti, nebo trvanlivosti. Tyto úpravy obvykle vycházely z nutnosti oprav poškozených dílů.

Seznam nejvíce "exponovaných" dílů na Moskito Sport při haváriích naleznete zde.


MS Hornet :

Vylepšení vrtulníku Hornet II

Uvedené tuningy pro Horneta vyrábí firma  DM Production

Moskito Basic, Sport :

Oprava unašeče listů hlavního rotoru
Oprava páky S4528
Ocasní trubka
Nohy podvozku
Nosník padel
Padla
Směrovka a výškovka
Deska cykliky
Kulové klouby
Oprava řízení vrtulky

Millenium, Futura :

Startovací šestihran
Vedení kabelů apod.
Přepákování pádlovačky Millenium/Futura
Rozpěra bočnic Millenium

Oprava unašeče listů hlavního rotoru

Při havárii se obvykle ulomí na unašeči listu ovládací páka (obr.1).  Tato se však dá nahradit dílem z plechu tl. 1,5mm. Nejprve si zhotovíme z papíru vzorek, a podle něj pak vyrobíme stejný tvar z plechu. Díry pro šroubky musí být vyvrtány co nejpřesněji v osách (obr.2). 

Na unašeči listu obrousíme zbytky původní páky a novou plechovou páku přišroubujeme třemi šroubky, které drží unašeč na hřídeli. Je jen nutné použít šroubky o tloušťku plechu delší. Ne však více, protože tyto by pak bránily volnému otáčení na hřídeli! Unašeče vyrobíme zrovna dva, protože musíme dosáhnou stejné hmotnosti obou unašečů.

Pak je jen nutné plechové páky vytvarovat tak, aby ovládací bod byl umístěn na stejném místě, jako u originálu. Vytvarování je relativně náročné na přesnost i čas, nicméně toto řešení je pak prakticky nezničitelné.

   

Back to Top

Oprava páky S4528

Na této páce se obvykle po havárii ulomí jedna z kuliček kulového kloubku. Pak je nutné ulomit i druhou a do stejných míst vyvrtat a vyřezat závit M2,5. Doporučuji použít jen první a druhý závitník. Na toto místo se pak našroubují kuličky s označením S4441. Závit zajistěte kapkou sekundového lepidla.

Tato oprava je v jistém smyslu i tuningový díl. Z páky se stane prakticky nezničitelný díl.

Back to Top

Ocasní trubka

Originální ocasní trubka se dá nahradit tuzemským dílem. Je jen třeba sehnat hliníkovou trubku o průměru 20/18 mm příslušné délky. V pražské prodejně AL profilů se tato dá pořídit cca za 70kč.

Trubku zhotovíme přesně dle originálu. Na zářezy stačí mít pilku na železo, kulatý pilník správného průměru a jehlový plochý pilníček.

Back to Top

Nohy podvozku

Originální plastové nohy podvozku při první tvrdším přistání prasknou. Zde je nejvyšší čas vyměnit je za kovové (duralové). Ideálně se na to hodí duralový plech tl. 2-3 mm, šířky 22 mm. Plech vytvarujeme přibližně podle originálu, přišroubujeme do trupu, a přišroubujeme na původní plastové lyže.

Takovýto podvozek velmi dobře tlumí nárazy při tvrdších přistáních při autorotaci, pádech apod. Tím samozřejmě chrání skelet trupu před poškozením.

Po dosažení jisté úrovně pilotáže však doporučuji osadit původní plastové nohy. Uvedené kovové nohy mi bohužel za jistých okolností zvyšovaly vibrace vrtulníku.

Back to Top

Nosník padel

Jedná se vlastně o ocelový drát o průměru 4 mm. V jistých případech již nejde narovnat a je nutné jej nahradit. Jako dostačující náhrada se osvědčil "svařovací drát" uvedeného průměru.

Back to Top

Padla

Postupem doby doporučuji nahradit původní padla (S4526) padly lehčími, se kterými se lépe létá akrobacie, např. S1588.

Back to Top

Směrovka a výškovka

Poškozenou původní směrovku nebo výškovku lze nahradit materiálem "sklotextit" tl. 2 mm. Po vyřezání lupenkovou pilkou do původního tvaru je hmotnost o cca 10% nižší, ale pevnost je mnohem vyšší. Poté je polepte barevnou fólií na reklamy.

 1 m2 sklotextitu stojí cca 350kč, což méně, než cena za jednu originální směrovku.

Back to Top

Deska cykliky

Při havárii se obvykle ulomí kuličky kulových kloubů na desce cykliky. Na obrázku jedna z možností opravy.

Další variantou je koupě celokovové desky cykliky (S2971). Stojí sice 2x více než plastová, ale nestane se, aby se na ní cokoliv při havárii poškodilo. 

Back to Top

Kulové klouby

Po nějakém čase jsem si všiml, že mosazné kuličky v kulových kloubech táhel se začínají opotřebovávat, tudíž vznikají vůle v řízení a také vzniká nebezpečí samovolného vypadnutí koncovky z kuličky. V katalogu Robbe jsem našel jako tuningový díl kuličky, které byly chromované (S1095). Také jsem zjistil, že se dají koupit podobné kuličky po asi 5kč v našem modelářském obchodě. Pořídil jsem oboje a po krátkém otestování bylo jasné, že kuličky naší provenience jsou nepoužitelné. A to jak svým povrchem, který nebyl dokonale hladký, tak i nepatrně větším průměrem. Originální Robbe kuličky jsou přesně to, co je třeba.

Na rotorové hlavě Moskita se nachází ještě jeden pár kuliček, ale s mnohem větším průměrem. Táhla připojená na tyto body přímo ovládají unašeče rotorových listů. Tady se mi osvědčilo udržovat styčné plochy kuličky a pouzdra suché a naleštěné. Pokud byla plocha zamaštěna, tak se na ní zachytával prach a tato směs působila jako brusná pasta. To samé platí i o ostatních kulových kloubech.

Pokud vidlička kulového kloubu jde ztuha, tak ji lze uvolnit opatrným mačkáním plochých kleští po obvodu (naplocho). Dojde k mírnému roztažení materiálu.

Back to Top

Oprava řízení vrtulky

Na obrázku je jedna z možností opravy řížení vrtulky. Nezbytně nutné je podložit šroubky držící vidličky pružícím O kroužkem. Vidličky musí totiž pružit !

Back to Top

Startovací šestihran

Startovací šestihran lze vyrobit ze šroubováku Narex s šestihranem. Rukojeť šroubováku je jen třeba stočit na soustruhu tak, aby se vešla přesně do startéru. Náklady jsou cca 80kč, což je asi desetina z ceny originálu. 

Tento startovací šestihran je však vhodné použít pouze ve spojení se startovací volnoběžkou ve vrtulníku. Bez volnoběžky dochází k velkému namáhání šestihranné matice, zvláště u motorů vyšších kubatur (10ccm). Pokud volnoběžka ve vrtulníku není, tak je lépe pořídit si originální startovací nástavec i s volnoběžkou.

Back to Top

Návrat na hlavní stránku

Aktualizace: 06 srpna, 2005 .