Trnava 2006

Ve dnech 16. - 18. června se uskutečnil třetí ročník setkání RC vrtulníků v Trnavě. Předchozí druhý ročník byl cca před šesti lety, proto jsem tuto akci neznal. S kolegou jsme přijeli už v pátek v odpoledních hodinách. Přivítalo nás velké horko (přes 30°C), a samozřejmě také pořadatelé. Zázemí bylo standardní typu chemické WC, bufet a stan pro schování při nepřízni počasí, nebo před sluníčkem.


Rozbili jsme stany a poté jsme se dali do létání. V pátek nás nebylo mnoho, snad 5-6 pilotů (z toho tři z Moravy), proto nějak velký nával na létání nebyl, každý šel na start, jak se mu zachtělo. Objevili se také místní modeláři s letadly, ale vzhledem k počtu pilotů s tím nebyl problém.


V sobotu se začalo sjíždět více pilotů vrtulníků, na prezenční listině nás bylo uvedeno 11. Počasí se vyvedlo, opět bylo vemi teplo. Viděl jsem známé tváře, ale také i nové, třeba asi desetiletý chlapec, který létal s T-Rexem SE. Chlapec se snažil, a bylo vidět, že mu to jde (normální let, záda atp.). Nicméně vrtulník mu už tak dobře nefungoval, a hodně s ním bojoval. Něco málo jsme poladili na místě, a bylo vidět, že vlastnosti modelu se posunuly o kus dál k lepšímu. Pokud začátečník nemá možnost se domluvit s nastavením s někým v okolí, tak je velmi vhodné, aby navštívil nějakou podobnou akci, kde se může hodně přiučit, a také mu někdo ochotně pomůže se seřízením.
V sobotu taktéž přijel Miroslav Vasilko se svou modelářskou prodejnou. Přivezl také ukázat svůj krásný stroj - ThreeDee MP-E (viz foto). Jedná se elektrovrtulník třídy 50 dosti neobvyklé konstrukce. Z vrtulníku přímo čiší robustnost, účelovost a zvláštnost. V podvečer přijel i Karel Vorel z firmy MS Composit, a neúnavně nám předváděl jejich nový elektrovrtulník Ecureuil EC-350. Létal a létal, pak i padal, ale vždy jenom k vrtulníku přiběhl, něco chvilku kutil a opět létal. Velmi dobře jsme se bavili a ocenili odolnost vrtulníčku, kdy asi po pěti střetech se zemí stále létal.
V pátek i v sobotu jsme dali několik nočních letů, já se Stratusem, Timotej Herceg s Raptorem 50 a Marek Blahutka se svým "Trexirem". Marek přestavěl svého Maxira do velikosti T-Rexe, udělal několik vylepšení, osadil jiný motor atp. Z vrtulníku se stala neobyčejně obratná mašinka s obrovským přebytkem výkonu. Přirovnal bych to k vrtulníku třídy 90 s 30% nitra v palivu.
 

V sobotu se opět objevili místní modeláři s letadly. Bylo celkem zajímavé sledovat, jak kterýkoliv vrtulníkář, byť i začátečník s tréninkovým křížem, dodržoval strikně vymezenou letovou plochu. Naproti tomu modeláři s letadly (většinou) létali po celé obloze, ve slunci, no prostě všude. Všiml jsem si podobné nekázně na více akcích, osobně bych byl za zákaz startu pro takového pilota, protože ohrožuje okolí. Nakonec mne "dorazilo", když jeden modelář s velkým modelem letadla (cca 3m, tuším Piper) roloval z přistávací dráhy, projel výstupem z plochy a proplétal se mezi lidmi s běžícím motorem (!) ke svému autu.
 

V neděli dopoledne jsme se začali balit, a rozjíždět se k domovům. Osobně hodnotím akci jako příjemnou, šlo o příjemné polétání a pokecání, nabrání nových zkušeností atp. Už se těším na příští ročník, a doufám, že tentokrát přijede více Slováků, jejichž účast byla dosti slabá.

 

Fotogalerie

Letu zdar!

Vít Klabačka

 


Back to Top

Aktualizace: 22. července 2006