Národní modelářské letecké muzeum v USA

V srpnu tohoto roku se mi podařilo navštívit jednu z největších vrtulníkářských akcí na světě – Ircha Jamboree ve městě Muncie, Indiana, USA. Při této příležitosti jsem se podíval i do Národního modelářského leteckého muzea v areálu AMA (Academy of model Aeronautics).

 Vstupné činilo 2$ na osobu, a vzhledem k tomu, že jsem byl účastníkem místní akce, tak byl vstup zdarma. Musím říci, že muzeum bylo rozsáhlé, k vidění bylo mnoho nejrůznějších modelů a dalších modelářských věcí. Velmi se mi líbilo členění muzea, jednotlivé modely a hlavně názornost pro návštěvníky. U mnoha exponátů byly popisky s vysvětlením, k vidění byly i různé postupy např. při zhotovování vrtulí, jaký je proces při výrobě spalovacích modelářských motorů atp. Součástí expozice byla atrapa vybavené modelářské prodejny asi z poloviny minulého století, různé experimentální stroje, aerodynamický tunel s modelem letadla, který jste mohli v proudu vzduchu ovládat pákovým ovladačem, PC simulátory a další. Nahlédnout se dalo také do velké modelářské dílny s různými stroji a nástroji. Slovy se to dá obtížně popsat, následující fotografie to ilustrují mnohem lépe (omlouvám se za kvalitu, měl jsem pouze jednoduchý kompakt, a v muzeu nebylo dostatek světla).

Musím říci, že prostředí muzea bylo velice příjemné, a byl jsem velmi mile překvapen jak rozsahem, tak modely a ucelenou sbírkou tohoto krásného modelářského odvětví. Takže pokud náhodou to této oblasti zavítáte, tak návštěvu muzea určitě doporučuji.

 Letu zdar!

 


Back to Top

Aktualizace: 16. prosince 2007