Helicup Kroměříž 2006

Ve dnech 7. až 16.července se uskutečnil jubilejní 15. ročník Helicupu Kroměříž. Jedná se o největší setkání příznivců modelů vrtulníků u nás. Letošní akci provázelo slunečné počasí s velmi vysokými teplotami, pohybujícími se okolo 30°C, přičemž sprchlo snad pouze jednou.
Do Kroměříže jsem přijel v sobotu 8.7 dopoledne a byl jsem překvapen relativně vysokou účastí modelářů. V průběhu týdne někteří odjížděli a další přijížděli, takže osazení se měnilo, nicméně počet modelářů ke konci týdne trochu narůstal. Někteří přijeli i se svými rodinami, a pojali to jako modelářskou dovolenou.

Vysoké denní teploty určovaly dobu létání - létalo se buď ráno, nebo až v podvečer, přes den se tlachalo pod přístřešky. Hlavně k večeru byla na letové ploše trochu tlačenice, ale vše probíhalo bez konfliktů. Létalo se jak s mouchami typu Hornet, Maxir, T-rex tak i s většími stroji. Letošní ročník byl jedinečný tím, že se objevilo několik elektrovrtulníků třídy 30 až 50, tedy žádní drobečkové. Nejvíce byly zastoupeny modely Mikado Logo na 6 až 8 článků Lipol, dále Hugo Markes přivezl pěkný brus - Roxter 55 na desetičlánek Lipol, a takéž nezůstal pozadu Milan Mlejnecký se svým Quckem EP na desetičkánek. Bylo vidět, že když jsou vrtulníky osazeny dostatečným množstvím článků a dobrými motory, tak není problém s výkonem pohonné jednotky. Jenom kdyby jedna accu-sada nestála takové nekřesťanské peníze.
 


Martin Duží oficiálně představil svůj nový elektrovrtulník velikosti Trexe. Je to celokovový stroj unikátní konstrukce (uzavřená hlavní převodovka, motor uložený vodorovně na ocasní trubkou, konstrukce vrtulky, viz fotografie. Konstrukce umožňuje přejít až na velikost ECO 8. Měl jsem možnost s vrtulníkem létat, a musím říci, že má vynikající letové vlastnosti. Nicméně i jeho osazení bylo špičkové (digitální serva cykliky, gyroskop CSM 720 atp.)

 


Dále tým LA Heli předváděl svůj nový vrtulník Sniper. Z letového projevu i mého zkušebního letu usuzuji, že se bude jednat o stabilní a poslušný vrtulník, dalo by se říci autobus - tedy žádný divočák.
 


Na akci byly vidět i makety vrtulníků, z toho dvě poháněny turbínou. Jeden byl Hughes 500 Pavla Kupilíka a druhý NH-101 Huga Markese. Oba vrtulníky nebyli žádní drobečkové, váha se pohybovala od 17 do 20kg. Dále byly k vidění makety poháněné standardními modelářskými spalovacími motory jako EC-135, BO-105, Airwolf atd.

 


Z vrtulníků na spalovací motor byly zastoupeny Raptory 50, Sceadu 30 a 50, X-Cell Furry, X-Cell Stratus, Millenia 2 i 3, Raptor 90 SE atp. Byl znát odklon od minuloroční převahy mikrovrtulníků, které tenkrát dominovaly. Myslím, že zastoupení kategorií vrtulníků, i jejich četnost výskytu na obloze byla vyvážená a bylo na co se dívat. Byly předváděny jak maketové lety s maketami, 3D akrobacie, tak i pěkná a přesná FAI akrobacie z rukou Huga a jeho stroje JR Sylphide.A nebyl by to Hugo Markes, aby nepřivezl nějakou kuriozitu. Tentokrát šlo o čtyřrotorový létající strojek typu UFO. Nevím jak bych to lépe popsal, více na fotografiích.V noci probíhaly noční lety, většinou s mikrovrtulníky, ale i se spalovací devadesátkou.

V průběhu setkání se na nás přiletěly podívat i opravdové stroje, jako například Robinson R-44 a autogyra.

Na druhou sobotu byla vyhlášena soutěž mikrovrtulníků kolem pylonů. Po skončení soutěže se vyhlásily výsledky a losovaly se ceny a posléze se většina účastníků rozjela k domovům.
Takže patnáctý ročník je za námi, nezbývá než poděkovat organizátorům a všem sponzorům za příjemné setkání, případně dovolenou.

Letu zdar!
Vít Klabačka

 

 


Back to Top

Aktualizace: 23. listopadu 2006