Futaba T8FG z pohledu vrtulníkáře

Firma Robbe mi zapůjčila k testu RC soupravu Futaba T8FG.  Soupravu jsem obdržel v sestavě vysílač s akumulátorem NiMH 1700, popruh na pověšení vysílače na krk, přijímač R6008HS, vypínač přijímačové baterie, a nabíječ vysílačového a přijímačového akumulátoru.

Vysílač je desetikanálový, počítačový,  palcového provedení s technologií 2,4GHz. Mimo dva křížové ovladače, má ještě další čtyři prorcionální ovladače – dva otočné knoflíky nahoře a dva páčkové ovladače po stranách dole. Vysílač umožňuje vysílat 10 kanálů, ale pouze 8 je plně proporcionálních, a další dva mohou nabývat pouze krajních hodnot. Pamětí pro modely je integrováno 20, lze je však nekonečně rozšířit pomocí standardní SD paměťové karty.

Pomocné proporcionální ovladače lze použít pro přímé ovládání kanálů a funkcí, nebo také jako pomocné trimovací prvky některých specializovaných mixů. Velmi kladně hodnotím, že lze pomocné trimování uložit, a pak ovládací prvek vypnout. To ani z daleka není běžná funkcionalita. Bohužel, spodní boční pomocné ovladače jsou velice obtížně dostupné, a za letu prakticky neovladatelné, tedy nejméně v krajních polohách, kde jsou ovladače příliš „utopeny“ a tudíž nedostupné.

Vysílač má závěsné oko umístěno níže, než bývalo dříve zvykem, což má velmi pozitivní vliv na vyvážení – vysílač je při pověšení za závěsné oko ve vodorovné poloze.

Ovladače a přepínače lze naprosto volně přiřazovat jak funkcím, tak mixům. Taktéž lze měnit pořadí vysílaných kanálů dle libosti uživatele. Přepínače lze logicky řetězit.

Pro programování se používá speciální dotykový senzor kruhového tvaru. Na této ploše je umístěno 5 „tlačítek“, která mají různé funkce a při kruhovém pohybu prstu po senzoru se dá pohybovat v menu, měnit hodnoty mixů atp. Na ovládání jsem si velmi rychle zvykl, nečinilo mi nejmenších potíží. Jediný problém který může nastat je ten, že senzor je citlivý, a reaguje na dotyk i v průběhu standardního ovládání modelu. Proto je nutné senzor uzamknout ručně, aby nedocházelo k nechtěnému „nastavování“ za letu. Je škoda, že se senzor neuzamyká automaticky sám, když na jiných rádiích stejného výrobce automatický zámek je. Snad to bude upraveno v některém z upgrade firmware.

Displej je velmi dobře čitelný, kontrastní. Lze zapnout bílé podsvícení, nastavovat jeho intenzitu, a dobu svitu. Zapnuté podsvícení má podstatný vliv na spotřebu el. energie.

Systém menu je převzat z rádií vyšší třídy, samozřejmě že je v některých ohledech patřičně zjednodušen.

System menu – slouží k základnímu nastavení rádia, jako nastavení displeje, jméno uživatele, hardwarové nastavení ovládacích prvků a trenér mód.

Linkage menu obsahuje základní nastavení vybraného modelu, např. typ modelu, frekvenci, přiřazení funkcí, sub-trim, revers, fail-safe, koncové body serv, zhášení motoru, nastavení citlivosti trimů obou kniplů, nastavení desky cykliky, swash ring a reset modelu.

Model menu – zde se nastavují specializované mixy vybraného typu modelu. V případě vrtulníku zde naleznete nastavení letových předvoleb, dvojí výchylky, pět volných mixů, křivky plynu a kolektivu, throttle hold, mixdesky cykliky, mixy do plynu, revo-mix, možnost nastavení bohatosti směsi spalovacího motoru, gyroskop a governor.

Fail-safe je velmi propracovaný, jak už je u Futaby zvykem. Fail-safe lze použít v režimu hold (poslední známá hodnota) nebo FS (přednastavená hodnota). Taktéž je dostupný battery Fail-safe.

Výběr typů desek cykliky je velký a zahrnuje prakticky všechny možnosti – H-1, H-4, HR3, H-3, HE3, H4X. Možnosti kompenzace desky cykliky jsou impozantní  a jsou kompletně beze změny převzaty z nejvyšší řady Futaba vysílačů. Mezi ně samozřejmě patří i možnost nastavení časového poměru předo-zadních serv u desek CCPM.

Letových předvoleb je k dispozici celkem 5, z toho jedna je autorotace. U každé jedné funkce lze samostatně nastavit zpomalení každé jedné funkce při přechodu do každé jedné předvolby.

Dual-rate a exponenciály lze navázat buď na vypínač, nebo na letové režimy, což bohužel neplatí pro volné mixy, kterých je k dispozici 5. Každý volný mix může být buď lineární, nebo pětibodový.

Nastavení koncových bodů serv má dva stavy – limitní hodnotu, přes kterou se se servo nikdy nedostane, a standardní výchylku při jednoduchém ovládání serva bez účasti mixů. V této cenové hladině opět velmi málo běžná funkcionalita.

Křivky plynu a kolektivu jsou pětibodové, ale s body lze po ose x pohybovat, takže lze dosáhnout lepšího nastavení i bez mnohobodové křivky. V režimu normal jsou automaticky aktivovány pomocné trimy pro vis, pozor na to. Doporučuju je ihned po vytvoření nového modelu deaktivovat. Křivku plynu i kolektivu lze volitelně v krajních bodech za letu ovládat pomocí pomocných trimů, a tím dosáhnout rychlejší a příjemnější nastavení vrtulníku. Nastavené hodnoty lze uložit a pomocné trimy pak deaktivovat.

Funkce Throttle hold slouží pro zapnutí autorotace, tedy odstavení plynu na nastavitelnou polohu.

Throttle mix umožňuje namixovat klonění, klopení nebo vrtulku do plynu, podle požadavků. Mixování je lineární, a samozřejmě nastavitelné pro každý letový režim samostatně.

Revo-mix je pětibodový, což v této kategorii rozhodně není obvyklé, avšak dneska se prakticky už nepoužívá, protože se už běžně používají gyroskopy s Heading Hold režimem.

Fuel-mix je navržen pro řízení bohatosti směsi spalovacího motoru za letu.

Gyro – pro každý letový režim lze nastavit jiný zisk. Lze přidělit pomocný ovladač pro jemné doladění, opět pro každý letový režim samostatně.

Governor – pro každý letový režim lze nastavit samostatnou hodnotu, kterou lze volitelně opět jemně dolaďovat pomocným ovladačem, podobně jako u funkce gyro.

Časovače má vysílač dva nezávislé, lze je spouštět kterýmkoliv ovladačem. Displej lze v letovém režimu přepnout tak, aby oba časovače zabíraly velký kus displeje, a byly tak čitelné i letmým pohledem. Třetí časovač měří dobu provozu vysílače.

Co říci na závěr?  Pokud bych hledal nějaké levnější rádio než např. T12FG, ale přitom s co možná nejlepšími možnostmi pro vrtulníkáře, tak bych vybral právě T8FG (a to i kdybych vybíral mezi konkurencí). Dokonce bych se odvážil tvrdit, že pro ovládání vrtulníků je T8FG v současnosti rádio s nejlepším poměrem cena/výkon.

Letu zdar!

Vít Klabačka

 

 


Back to Top

Aktualizace: 07. března 2010