Serva
Zde bych Vás chtěl seznámit s mými zkušenostmi se servy, které jsem vyzkoušel v provozu na vrtulnících, letadlech, nebo případně při jejich opravách.
Jaká serva použít ve vrtulnících?
+
vysoká přesnost vystavení páky (opakovatelná)
+ vemi malá necitlivost kolem okamžité neutrální polohy, tudíž vysoká přesnost
udržení této polohy i při zátěži
+ naprosto jiné (lepší) dynamické hodnoty při přesunech
+ na stejné mechanice jsou silnější
+ pokud není program v procesoru serva nevhodně napsaný, tak o dost vyšší
životnost komutátoru motorku
- vyšší proud odebíraný z akumulátorů
- vyšší cena
Pořízením digitálního serva automaticky neznamená, že dostanete vyšší
rychlost. To je omyl, je třeba i zde vybírat podle určení a parametrů.
Rychlé a silné analogové rychlé mikroservo. Toto servo se výborně hodí pro řízení cykliky na mikrovrtulnících typu Hornet atp. Použil jsem je i na ovládání desky cykliky MiniTitana. Se servem jsou bohužel dodány příliš měkké páky, které jsou nevhodné pro Minititana atp., tak jsem je vyztužil duralovým plíškem - po této úpravě systém nemá chybu. Taktéž pro výborné pro použití na ovládání vrtulky u mikrovrtulníků. Rychlost 0.07 Sec/45°, síla 1,5kg.
Diditální varianta serva S3114 - Rychlé a silné digitální rychlé mikroservo. Toto servo se výborně hodí pro řízení cykliky na mikrovrtulnících, bohužel se servem jsou dodány příliš měkké páky, je vhodné je vyztužit duralovým plíškem. Vynikájící pro použití na ovládání vrtulky v mikrovrtulnících. Rychlost 0.07 Sec/45°, síla 1,5kg.
Velmi rychlé digitální miniservo, určené pro spolupráci nejenom s gyroskopy. Poskytuje vynikající výkon pro mini a střední vrtulníky, např. Trex450, MiniTitan, Trex500, Protos500 atp. Rychlost 0.06 Sec/45°, síla 2kg.
Digitální přesné a silné miniservo, výborně se hodící do menších vrtulníků, např. Trex 500, Protos 500, Logo 500 atp. Rychlost 0.10 Sec/45°, síla 3,3kg.
Levné analogové rychlé servo standardních rozměrů. Kvalitní konstrukce, servo se vzhledem ke své rychlosti hodí pro ovládání plynu spalovacího motoru. Rychlost 0.10 Sec/45°, síla 2,5kg.
Výborné servo standardní třídy. Servo není osazeno kuličkovými ložisky, přesto má i po dlouhodobém provozu minimální vůle. Rychlost serva je o málo nižší než např. u S3001, ale má zase větší sílu - cca 4kg. Je možné je použít na všechny funkce u heli třídy 30 (pro normální létání), snad kromě řízení vrtulky, kde je třeba trochu rychleší vybavování.
Kombinace cena/spolehlivost/výkon činí z tohoto serva výborný výrobek ve své třídě. To myslím obecně pro všechny druhy modelů. Dle mého je hloupost kupovat serva této třídy o 100kč levnější, ale nesahající tomuto servu ani po kolena. Samozřejmě za předpokladu, že nejste sváteční pilot.
V současné době je C507 nahrazeno servem C577.
Jedná se o 3,9kg servo standardní rychlosti. Je osazeno jedním kuličkovým ložiskem, druhé uložení je plastové, podobné C507. Použili jsme jej na řízení kolektivu heli třídy 30. Spolehlivost tohoto serva už není tak vynikající, doporučuji po roce provozu vyměnit za nové.
Digitální velmi rychlé digitální servo o síle 5kg. Je osazeno jedním kuličkovým ložiskem, druhé uložení je plastové. Tady doporučuji převodovku rozebrat a toto plastové uložení namazat. Po krátkém provozu jsem totiž zjistil, že se zde tvoří plastové "piliny". Používám jej na řízení vrtulky u heli třídy 30. Ve spojení s 3D Gyrem (piezo) funguje perfektně. Další použití předpokládám u řízení plynu motoru u heli s regulátorem.
Dodatek : Po půl roce vznikly na výstupní páce serva relativně velké vůle. Po roce provozu se servo na vrtulku již prakticky použít nedá. Cena i výkony se zdály zpočátku velmi příznivé, ale bohužel se servo ukázalo jako nepříliš "trvanlivé". Z tohoto důvodu vidím jeho použití ve vrtulnících jako nevhodné.
Výborné a spolehlivé servo o síle 3kg. Je osazeno jedním kuličkovým ložiskem, druhé uložení je kluzné kovové. Pokud jej nahradíte druhým kuličkovým ložiskem, získáte perfektní uložení výstupní hřídele. Tyto serva používám u heli třídy 30 na všechny funkce. Vzhledem k dostatečné rychlosti je použitelné i pro řízení vyrovnávací vrtulky (pro začátečníky) - používal jsem jej ve spojení s 3D Gyrem. Myslím, že toto servo je zdaleka nejspolehlivěší, lepší než C577 či C5077
Jedná se o servo se zvonkovou kotvou motoru a síle 5kg. Už při slabých vibracích dochází k prasknutí napájecích plechových přívodů motoru. Dále při větším zatěžování serva, které by odpovídalo jeho určení, dochází často ke zničení koncového stupně elektroniky. Koncový stupeň je totiž totožný se servem S3001, a tudíž podle mne poddimenzovaný. Z uvedených důvodů si myslím, že toto servo není příliš vhodné pro helikoptéry (už jsem jich opravoval pěknou řádku).
Servo o udávané síle 5kg. Výstupní hřídel je osazena ve dvou kuličkových ložiscích. Jedná se o kvalitní a přesné servo. Používám jej na řízení kolektivu u heli třídy 30 a 50, nebo na řízení cykliky na heli třídy 60. Nepoznal jsem lepší a spolehlivější servo. Již z jeho názvu vyplývá, pro co je primárně určeno.
Velmi rychlé digitální servo o udávané síle 5kg. Výstupní hřídel je osazena ve dvou kuličkových ložiscích. Převodovka je kovová. Servo používám na řízení vrtulky u heli třídy 60. Vzhledem k síle je možné jej použít i na ovládání cykliky.
Velmi rychlé digitální servo o udávané síle 8kg, rychlost 0,08/45°. Servo je osazeno stejně jako S9250. Tímto servem jsem osadil řízení kolektivu na svém Milleniu. Vysoce spolehlivé a výkonné servo. Jednoznačně pro heli doporučuji.
Velmi rychlé digitální servo o udávané síle 8,7kg. Servo je osazeno stejně jako S9250. Toto servo nahrazuje svého předchůdce S9450. Vysoce spolehlivé a výkonné servo. Jednoznačně pro heli doporučuji.
Velmi rychlé analogové servo se stejnými udávanými parametry, jako u S9450. Není však vybaveno procesorem a nemá tak dokonalé řízení. Nicméně i tak je oproti obyčejným analogovým servům vybaveno dvojitým rozlišením. Hodí se na řízení kolektivu i vrtulky na vrtulníku třídy 60.
Bohužel, časem se ukázalo, že jeho životnost není taková, jaká by mu příslušela. V servech odcházejí motory. Doporučuji v heli nepoužívat, nahradit servy S9450.
Mini servo, síla 4,5kg/cm, rychlost 0,15s/60°, váha 32g, kovové převody. Parametricky dobré servo, ale s malou životností. Ve vrtulníku Logo 14 jsem je měl 3ks na ovládání desky cykliky, a každý měsíc provozu jsem musel měnit u některého z nich krabičku. Osky převodových koleček totiž vytlačily kluzné pouzdro (součást krabičky) do strany. Podle mne je buď špatný návrh (málo materiálu), nebo nevhodný materiál.
Standardní mikroservo, síla 1,1kg/cm, rychlost 0,17s/60°, váha 8g. Pravděpodobně nejlepší servo pro řízení cykliky na mikroheli typu Hornet.
Rychlé pikoservo, síla 0,6kg/cm, rychlost 0,09/60°, váha 6,1g. Velmi rychlé servo této velikosti, proto se výborně hodí na řízení vrtulky na mikroheli typu Hornet.
Standardní servo průměrných parametrů. Musím říci, že horší servo jsem v rukou snad ještě neměl. Použil jsem ho na ovládání plynu na akrobatickém letadle. Po cca 2 hodinách provozu jsem zjistil, že praskly úchyty serva (všechny). Hřídel potenciometru slouží zároveň jako výstupní hřídel, tudíž dlouho nevydrží. Vůle výstupní hřídele je také velká. Servo vypadá naprosto stejně, jako Euroline. Měl jsem jej pouze jedno, ale už bych jej nikdy nekoupil. Snad jedině na letadlo kamikadze.
Standardní servo průměrných parametrů. Hřídel potenciometru slouží zároveň jako výstupní hřídel, tudíž dlouho nevydrží. To se mi také potvrdilo - brzy se "vydře" potenciometr a servo začne pocukávat. Pro modeláře, který často létá je také nepoužitelné, snad jedině pro "svátečního" pilota. Za ušetřených asi 100 kč oproti C507 to opravdu nestojí.
Standardní servo o udávané síle 3,9kg/cm. Jedná se o velmi kvalitní a spolehlivé servo. Používám je v akrobatickém modelu letadla na řízení všech funkcí (Fiesta 40). Má až neuvěřitelně malé vůle, je dostatečně rychlé a také spolehlivé. Opravdu velmi dobrá volba.
Po čase a mnoha stovkách startů (cca 700) již tyto serva vykazují větší vůle než když byly nové, ale stále se jedná o dobré serva.
Do vrtulníku je však toto servo naprosto nevhodné.
Silnější servo o udávané síle 6,5 kg/cm, hřídel je uložena ve dvou kuličkových ložiscích. Zatím jsem s ním neměl žádné problémy (v letadle). Kolegové jej však použili jako servo řízení na buginách, a tam nikdy dlouho nevydrželo. Vzhledem k tomu, že servo v buginách je o něco více namáháno než v heli, kde i tak vydrží velmi málo, tak bych je do vrtulníku rozhodně nedal.
Standardní servo o síle 3kg/cm. Jedná se o spolehlivé servo s dobrým uložením výstupní hřídele. Použil jsem jej na vrtulníku třídy 30 na ovládání plynu, ale neosvědčilo se. Po cca 5h se velmi zvětšila vůle výstupní hřídele, servo se stalo nepoužitelným. Zapracoval prach a mastnota. Na letadlo je to však velmi dobrá volba.
Standardní servo o síle 3kg/cm. Hřídel potenciometru slouží jako výstupní hřídel. Zatím jsem s těmito servy neměl nejmenší problémy, ale vzhledem k uložení hřídele asi nebude mít dlouhou výdrž. Myslím, že lepší je koupit S148 za stejné peníze.
Jak jsem po rozebrání zjistil, tak se jedná o naprosto stejné servo, jako Futaba S148. Předpokládám tedy, že bude i stejně použitelné. Výhodou je, že cena je o trochu příznivější.
Digitální ultrasilné servo standardních rozměrů s třemi kovovýmy koly, výstupní hřídel uložena ve dvou kuličkových ložiscích. Parametry při 4,8V jsou: rychlost 0,16s/60°, síla 11kg*cm. Parametry při 6V: rychlost 0,16s/60°, síla 13kg*cm. Váha 56g. Přiložena je sada pák, z nichž jedna je kovová. Servo je programovatelné pomocí speciálního programátoru. Lze měnit rychlost serva, směr otáčení, FailSafe.
Toto servo svou cenou, i udávanými parametry velmi láká pro použití ve vrtulníku např. na řízení kolektivu. Provedl jsem tedy malé srovnání s Futabou S9450, protože jsem žádné jiné podobných parametrů neměl, a účel mého použití by byl stejný.
Klady:
+ servo je mnohem silnější než S9450, asi v rámci udávaných parametrů (13kg versus 8kg)
+ servo má menší vůle výstupní páky (řekl bych, že žádné). Kolega jej delší dobu používal v buggy na řízení, a tvrdil mi, že vůle byla stále neznatelná. S9450 má i jako nová velmi malou vůli (zubovou), která však zůstává i po dobu provozu stejná.
+ servo vydrželo sezónu v buggy (až do havárie), což je velká zatěžkávací zkouška.
Zápory:
- při testu pomalého přejezdu na digitálním testeru je vidět skokový pohyb výstupní páky. Na 16mm páce to dělalo asi 0,5-1mm (odhad). Musím říci, že mne to velmi zarazilo, s něčím podobným jsem se setkal pouze u nekvalitních serv. Tento skokový pohyb se objevuje i při zátěži, a je také slyšet (změna v pulsním řízení motoru). Naproti tomu S9450 se pohybuje naprosto plynule.
Ještě jeden poznatek. Při násilném zastavení pohybu serva "pištění" spínačů motoru utichne, a všechen proud z akumulátoru jde do motoru (maximální kroutící moment). Při již zmiňované havárii buggy došlo k vylomení zubů na kovovém kole (!), následkem čehož po chvíli vyhořela elektronika (koncové spínače).
U S9450 se "pištění" stále ozývá, což by mohlo vést k doměnce, že v podobném případě by ke zničení elektroniky nemuselo dojít. Tato doměnka byla několikrát potvrzena. Jednou při havárii, kdy bylo servo zablokováno několik minut a jednou při nastavování mechaniky (jiný kus), kdy bylo zablokováno ve střední poloze, ale šířka impulsu odpovídala krajnímu dorazu. V obou případech "přežilo" bez úhony.
Shrnutí - servo je parametricky velmi zajímavé, cenou ještě více, a zdá se, že i životnost bude dobrá. Nicméně svým "skokovým pohybem" mne odradilo od použití v heli. To potvrzuje i několik serv, která jsem opravoval kamarádům. Všechna trpěla stejným neduhem - "přískoky vpřed", a pod krátkodobou zátěží docházelo ke shoření elektroniky.
Myslím si, že toto servo není vhodné pro použití v heli.
Digitální servo o síle a rychlosti. Jak už to u Hitec serv bývá, tak papírovými parametry zaujmou, ale s životností a spolehlivostí je to už horší. Dostalo se mi do rukou při opravě - páka serva "plavala", tzn. nedržela dobře polohu. Po rozebrání serva jsem zjistil, že hřídelky vytlačily v uložení větší díry, a servu se zhoršila přesnost. Také jsem byl nemile překvapen elektronikou, která je opět s potenciometrem a motorem propojena káblíky. O zajištění desky elektroniky proti vibracím nemůže být ani řeči.
Bohužel se opět ukázalo, že serva Hitec do vrtulníků nepatří.
Rychlejší digitální servo nižší cenové třídy. Výstupní ozubené kolo kovové a uložené ve dvou kuličkových ložiskách. Síla 3,2kg při 4,8V. Rychlost 0.13 Sec/45°. Toto servo jsem zatím neměl možnost otestovat, ale parametry by mohlo vyhovět vrtulkovému servu ve vrtulníku pro začátečníky a mírně pokročilé. Dále by jej šlo použít na řízení plynu.
Silnější varianta výše uvedeného digitálního serva. Výstupní ozubené kolo kovové a uložené ve dvou kuličkových ložiskách. Síla 4,9kg při 4,8V. Rychlost 0.16 Sec/45°. Toto servo jsem také neměl možnost otestovat, ale doporučované použití je jako serva cykliky. Vzhledem k síle by mohlo být vhodné na řízení kolektivu u vrtulníky třídy 30 (pro pokročilejší piloty). Zda tomu tak skutečně je ale ukáže až čas.
Ze získaných zkušeností usuzuji, že se vyplatí koupit servo (pro spalovací heli) za cca 500-800kč (pouze C507,C5077 a nejlépe S3001), pak dlouho nic, a pak až S9202 za cca 2000kč. Serva v cenovém rozpětí mezi uvedenými v drtivé většině nemají dostatečnou spolehlivost, anebo výkony neodpovídají zvýšené ceně. Pokud se chcete vrtulníkům věnovat často a očekáváte vyšší výkony, tak doporučuji sáhnout k ještě dražším servům (cca 3000Kč). Opravdu se to vyplatí.
Pro mikrovrtulníky se použití jakýchkoliv jiných neznačkových serv (GWS atp.) se ukázalo jako krátkodobé a nevhodné.
Taktéž jsem zjistil, že pokud má servo uvnitř elektroniku propojenou s motorem a potenciometrem vodiči, tak se dříve či později některý uklepe, což rozhodně nepřispívá spolehlivosti (většina Hitec serv). Nesrovnatelně lépe jsou na tom serva, kde je deska elektroniky přímo připájená na motor a potenciometr (všechny Futaby).
U Graupner serv jsem byl nemile překvapen přibližně dvojnásobnou cenou za převody a krabičku, oproti servám Futaba.
.
Aktualizace: 04 ledna, 2009 .