RC přijímače do mikroheli

 

 V mikroheli jsou nároky na přijímač trochu jiné, než ve vrtulnících na spalovací motor. Týká se to hlavně rozměru a hmotnosti, kde záleží na každém mm a gramu.

Postupem doby jsem vyzkoušel několik mikropřijímačů:

Robbe RX-600

Tento přijímač se mi vůbec neosvědčil. Použitelný dosah se pohyboval okolo 30m a byl velmi citlivý na jakýkoliv zapnutý vysílač (na jiném kanále). 

 

Potensky Nano Smart 7

Jedná se o sedmikanálový mikropřijímač opravdu miniaturních rozměrů a hmotnosti. Je osazen procesorovým dekodérem, který zabezpečuje i inteligentní filtraci signálu při výpadcích. První, co mne velmi překvapilo, že cca 2s po zapnutí napájení se teprve objevil signál na výstupu pro serva. Nekteré gyra s tímto mají problém, proto nenaběhnou.

Musím říci, že i přes filtraci signálu docházelo občas k pořádným kopancům do řízení. Taktéž při několikerém výpadku BEC regulátoru (zlomek sekundy), přijímač "nabíhal" přibližně 2s, ale za tuto dobu jsem byl už dávno v zemi! Moje doporučení - nebrat.

 

Jeti REX 7 MPD

Měl jsem tento přijímač v provedení od MS Composite. Taktéž obsahuje mikroprocesor pro inteligentní filtraci signálu atp. Náběh přijímače je přibližně 1s. Funkce s tímto přijímačem byla výborná, bohužel občasné "kopance" do řízení se opakovaly.

 

Schulze Alpha 835

Jedná se o vynikající přijímač s procesorovým dekodérem pro inteligentní filtraci signálu. Podle mých zkušeností je to jediný z přijímačů této kategorie, který má filtraci dobře zvládnutou, a je to velmi nejlepší volba pro RC soupravy, které neumí PCM modulaci.

 

Futaba R-146iP

Jedná se o PCM přijímač v provedení mikro. Pro osazení do Horneta X 3D jsem sice musel sundat krabičku a přijímač pouze zasmrštit, ale jsem velice spokojen s funkcí. PCM přijímač nabíhá prakticky okamžitě po zapnutí napájení, žádné kopance se za letu neobjevují (z principu to není ani možné). Pohoda letu je někde úplně jinde, nechápu, jak jsem mohl bez PCM přijímače létat v mikroheli.

 

 

Další příjímače

Měl jsem možnost vyzkoušet v praxi i mnoho dalších přijímačů od tuzemských firem, jako třeba od MZK atp. Rozdíly mezi nimi nebyly moc velké, ale měly jedno společné - hodně zaostávaly za Schulze, o PCM nemluvě. Třeba i funkce FS, kterými některé procesové příjímače disponují není pro heli správně navržena - při zapnutí si obvykle přijímač "osahá" kanály, a které jsou staženy, tak tyto považuje za funkce, které nastaví do této polohy při případné ztrátě signálu. Bohužel, u vrtulníků bývá při zapnutí stažen plyn ale i kolektiv. A právě pokud dojde k výpadku signálu, tak FS nesmí s kolektivem vůbec pohnout, což se bohužel u těchto přijímačů stává.

 

 

Je dobré si uvědomit, že četnost "kopanců" narůstá s počtem osazovaných kovových tuningů. Při kovové hlavě i několikrát za jediný let. V původním osazení vrtulníku šlo spíše o výjimku.

 

Někdo možná řekne, že použití PCM přijímače v mikroheli je zbytečné. Myslím, že pro začátečníka se základním strojem určitě, ne však pro modeláře, který létá často a využívá mikroheli jako simulátor. Ušetřených asi 1000kč se vrátí při prvním větším pádu na "kopanec", o který rozhodně není nouze.

 

Závěr vidím jednoznačný - pokud nechcete, nebo nemůžete použít PCM přijímač, tak použijte Schulze Alpha 8xx. Pokud se ale někdo bude třeba rozhodovat mezi Schulze a PCM mikropřijímačem, tak berte PCM. Rozdíl v ceně není téměř žádný.

 


Back to Top

Aktualizace: 19. listopadu 2006