RC souprava JR XG8 z pohledu vrtulníkáře
Na trhu se objevilo další počítačové rádio jednoho z leaderů v tomto oboru – JR XG8. RC soupravu mi na test zapůjčila firma Krill model. Obsahem dodávky je vysílač, přijímač RG831B, nabíječ, a pár drobností.
Osmikanálový vysílač je tzv. palcového provedení, a vysílá v pásmu 2,4GHz. Kódování je nové, proprietární firmy JR, a není nadále kompatibilní se systémem Spektrum, jako tomu bylo u dřívějších vysílačů. Nelze tedy použít přijímače Spektrum, ani přijímače označené DSM2.
Vysílač je vybaven mimo dva křížové ovladače ještě dalšími dvěma proporcionálními ovladači po stranách vysílače. Na horní straně vysílače jsou ještě dva pomocné trimovací přepínače, které mají stejný vzhled jako trimy. Pod hlavním vypínačem je oko po zavěšení na popruh. Oko je umístěno na správném místě, vysílač je dobře vyvážen. Vysílač lze osadit SD paměťovou kartou pro rozšíření počtu interních pozic pro modely (těch je 30), zálohování modelů, nebo upgrade firmware vysílače. Displej je bíle podsvícený s vysokým kontrastem. Vysílač umožňuje nastavit všechny 4 mody ovládání, stejně tak jako smysl páky plynu. V sadě jsou i dva plíšky pro plyn – plochý – vhodný pro vrtulníky, a vroubkovaný – když potřebujete aby plyn „zoubkoval“.
Napájení vysílače je řešeno dvěma články Li-Fe o kapacitě 1400mAh. V základním nastavení lze nastavit napětí, při kterém má vysílač upozornit o vybití akumulátoru. Výchozí hodnota je 6V.
Bezpečnostní kontrola vysílače po zapnutí je dotažena téměř k dokonalosti. Po zapnutí vysílače jsou zkontrolovány polohy vypínačů a také poloha plynu. Vše se dá samozřejmě nastavit. Pokud je některý ovladač mimo nastavenou polohu, tak vysílač pípá, svítí červená kontrolka, a na displeji se vypíše seznam ovladačů v nesprávné poloze. Taktéž spárování přijímače s konkrétní pamětí modelu vede ke zvýšení bezpečnosti provozu, a zamezuje možnosti odstartovat se špatně zvoleným modelem.
Přiřazení přepínačů jednotlivým funkcím a mixům lze provádět prakticky bez omezení, lze i definovat polohu přepínačů v aktivní poloze. Narazil jsem však na jednu výjimku – u přepínače, který si uživatel určí pro přepínání letových režimů, nelze definovat kterým směrem se má zapínat.
Některé mixy lze dolaďovat za letu pomocí pomocných trimů. Jako pomocné trimy lze použít oba mikrospínače nad horní straně vysílače, a také ostratní trimy plynu, křidélek, výškovky a směrovky. Toto pomocné trimování mixů je v tomto rádiu dotaženo naprosto nejdál oproti všem jiným rádiím, které jsem kdy držel v ruce. Pokud pilot použije trimovací funkci, a změní jím nastavení nějakého mixu, tak mění přímo hodnotu mixu, tudíž po vypnutí trimovací funkce zůstane hodnota mixu zachována.
Pro spouštění mixů lze použít přepínače, nebo lze definovat virtuální ovladače, například od proporcionálního ovladače plynu – uživatel si nastaví, ve které poloze dojde k „přepnutí“ vypínače.
Při vytváření nového modelu se spustí průvodce, který usnadní uživateli zkonfigurovat nový model.
Funkce Gyro umožňuje nastavit hodnot zisku gyra pro každý letový režim samostatně (obr.1). Nebo také triviálně přiřadit vypínač a tím přepínat dvě hodnoty. Za letu lze hodnotu zisku dolaďovat pomocným trimováním, co je velice příjemná funkce, která zjednoduší a zrychlí nastavování vrtulníku.
Funkce governor má naproti tomu 6 oddělených hodnot (5 letových režimů plus autorotace). Jednotlivé hodnoty lze za letu dolaďovat pomocným trimováním (obr2).
Standardně jsou k dispozici tři letové režimy, ale dá se zapnout funkce extend, a pak je jich celkem k dispozici 5 (plus autorotace). Lze nastavit zpoždění na jednotlivé kanály pro každý letový režim samostatně, a to v sekundách s krokem 0,1s (obr3).
U každého serva lze nastavovat rychlost přeběhu serva na každou stranu samostatně.
Při změnách hodnot příslušných mixů se vysílač zeptá, zda zablokovat serva ve stávající poloze, aby nedošlo náhodou k roztočení rotoru atp.
Celkem mne překvapila absence Servo Limit, lépe řečeno, tato funkce je pouze u typu modelu Glider. U typu modelu Heli a Acro se bohužel nenachází.
Dvojí výchylky a exponenciály je možné nastavit do tří hodnot. Tyto 3 hodnoty lze pak přiřazovat letovým režimům nebo přepínačům.
Desky cykliky jsou podporovány prakticky všechny. Kompenzace desky cykliky je nadstandardní v této cenové hladině.
Křivky plynu a kolektivu jsou 5-ti bodové. Křivky lze mezi letovými režimy kopírovat. Druhý a čtvrtý bod je možné umístit kdekoliv.
Mimo mnoho specializovaných mixů je možné použít ještě dalších 6 volných mixů.
Mezi další specializované vrtulníkové mixy patří i Throttle mixing – zde lze nastavit mixování klonění, klopení a vrtulky do plynu, a to pro každý smysl samostatně.
Samozřejmostí je plná funkcionalita FailSafe. Lze nastavit funkci Hold nebo FailSafe pro kterékoliv servo a pro jakoukoliv výchylku.
Grafický servomonitor lze s velkou výhodou použít pro zjištění, co vlastně serva dělají. Bohužel indikace je pouze grafická, trochu může chybět číselná hodnota.
Velmi příjemnou funkcí je i Mixing monitor, který rychle a přehledně zobrazí, které mixy máme v rámci modelu vůbec aktivovány.
Časovače jsou dva, lze je nastavit do up, nebo down režimu. Každý z nich je možné odděleně spouštět a zastavovat spínačem, nebo virtuálním spínačem.
RC souprava disponuje telemetrii. Telemetrická data může zobrazovat na displeji vysílače, nebo také vydávat, dle nastavení uživatele, různé zvuky při překročení nastavených hodnot. Mezi telemetrická data, která lze měřit a přenášet patří např.: napětí RX baterie, teplota, otáčky, výška, variometr, napětí pohonného akumulátoru a odebraná kapacita (obr.4).
Musím říci, že jsem byl velice příjemně překvapen, co za prodejní cenu dostanu. Na svou cenovou hladinu je vysílač opravdu velmi dobře vybaven pro řízení vrtulníků, a to jak elektrických, tak spalovacích. Nezjistil jsem absenci žádné funkce, kterou by mohl pokročilý vrtulníkář postrádat.
Letu zdar!
Vít Klabačka
Aktualizace: 09. listopadu 2011