JR PCM 9X II
Vysílač JR PCM 9X II je následovníkem vysílače JR PCM 9X. Jedná se o devítikanálový vysílač s možností kódování PPM a SPCM. Provedení je "palcové", stříbrné barvy, členitého povrchu. Displej je neobyčejně velký a přehledný. Bohužel kontrast a rychlost displeje je opravdu mizerná. Paměť pro modely má celkem třicet pozic.
Jak už bývá u palcových rádií zvykem, tak je plně osazen veškerými dostupnými ovladači. Trimování je digitální, mikrospínači. Software i mechanika umožňuje přepínat mezi čtyřmi mode rozložení ovládacích prvků. Tato funkce bohužel vylučuje implementaci ovladače kolektivu/plynu s krátkým během (pákový ovladač má kratší dráhu pohybu).
Programování rádia se provádí čtyřmi tlačítky po levé straně displeje a otočným válečkem po pravé straně (otáčením se pohybujeme v menu nebo měníme hodnoty, stlačením potvrzujeme).
Přiřazení přepínačů funkcím je v některých případech pevné, a nelze měnit ani smysl zapnutí. Např. spínač autorotace se zapíná směrem nahoru. Na toto jsem si nemohl zvyknout, bylo to pro mne velice nepříjemné. A právě přepínač autorotace je ten, který nejvíce používám.
Jinak vysílač mi velice příjemně padnul do ruky, opravdu se mi velice dobře držel, a neměl jsem problémy dosáhnout na žádný přepínač, nebo ovladač.
Programové vybavení samozřejmě obsahuje všechny základní funkce, jako jsou velikost výchylek serv, reverzy, subtrim, dual rate a expo pro každý letový režim zvlášť, fail safe, stopky atp.
Zde je možné si prohlédnout některé základní funkce (obrazovky).
Heli program
Počet letových režimů je 3 plus autorotace, případně po aktivování speciální funkce 6 + autorotace. Křivky jsou sedmibodové s možností vyhlazování.
U některých rádií je nutné před započetím nastavování letových režimů zablokovat motor (spalovací) na volnoběhu (elektro vypnout), aby nemohlo dojít k nechtěnému roztočení rotoru a případnému úrazu. Zde je logika jiná - v menu vybíráme letovou předvolbu kterou chceme programovat, a přitom můžeme mít zapnutou úplně jinou. Na obrázku je vidět v prvním řádku, že máme doopravdy aktivován Normal, ale chceme programovat ST-1 nebo 2.
Revo-mix je jednoduchý, pouze tříbodový, nicméně má dvě sady nastavení, které se dají přepínat. V dnešní době kvalitních Heading Hold gyroskopů už celkem tato funkce ztrácí smysl.
Gyro sens - nastavení citlivosti gyra pro všechny letové režimy. Bohužel, za letu nelze citlivost měnit, není na to ovladač. Proto je vhodné nastavit spíše menší citlivost, odstartovat, vyzkoušet, a případně přidat. Nebo lze toto menu nepoužít a vstup citlivosti gyra dát např. do kanálu č.7 a bočním potenciometrem řídit citlivost gyra. Nicméně toto není moc vhodné, protože na uvedený potenciometr není vidět, a může se lehce stát, že o něj při manipulaci zavadíme a změníme jeho polohu.
Mix-thro - jsou speciální heli-mixy, které umožňují nastavit mixování desky cykliky do plynu a také vrtulky do plynu. To je výhodné při akrobacii, kdy jakýkoliv pohyb cykliky má vliv na zatížení motoru, a je vhodné přidat plyn.
Thro-hold - zde se vybírá vypínač pro funkci autorotace. Menu HOLD pos. udává velikost otevření karburátoru při volnoběhu. Rozsah změny není velký a někdy může někdy chvíli trvat najít mechanicky a elektronicky správný kompromis. V tomto menu lze také nastavit zpoždění plynu při vypnutí autorotace. Mezi ostatními předvolbami žádné zpoždění plynu není, je proto třeba dávat pozor při přepínání.
Prog.mix - volných mixů pro další použití je celkem šest.
Swash typ - zde lze volit typ desky cykliky, je k dispozici šest druhů - viz obrázek. Na displeji se zároveň ukazuje, do kterých pozic přijímače zapojit ta která serva.
Swash mix - zde se nastavuje velikost mixů klonění, klopení a kolektivu při použití CCPM desky cykliky.
Zhášení motoru je možné řešit dvojím způsobem - buď použijeme spínač, kterým "odstavíme" motor, nebo použijeme trim plynu. Při použití trimu plynu držíme trim směrem k zavírání karburátoru, až na doraz. Motor zdechne a jediným ťuknutím do trimu plynu směrem k otevření karburátoru se trim vrátí do předchozí polohy volnoběh. Stav je indikován i akusticky. Zajímavá funkce.
Na konkurenčním rádiu (Futaba FF9 Super) je možnost bočními potenciometry provádět ladění nastavení vrtulníku za letu (např. nastavování krajních poloh kolektivu), a po naladění tuto funkci deaktivovat. Bohužel, JR PCM 9X II tyto funkce nemá, má pouze možnost měnit střed plynu a kolektivu při visení pomocí spínačů podobných trimům. A nelze je deaktivovat.
Závěr
Musím říci, že vysílač se mi svou jednoduchostí programování, přehledným displejem, designem a příjemným držením velice líbil. Nicméně pro mne má pár drobných nedostatků, pro které bych si jej asi nekoupil. Těmi jsou nemožnost měnit smysl a umístění (podle mne klíčových) prvků, a standardně dlouhý běh ovladače kolektivu/plynu. Tato záležitost je ale velice individuální, někdo to může mít naopak za výhodu.
Aktualizace: 15. listopadu 2005