Futaba FX-40

Helimania.cz mi zapůjčila na otestování soupravu Futaba FX-40. Jedná se o pultovou variantu už dříve uvedené Futaby 14MZ. Souprava je dodávána v aluminiovém kufru s příjímačem R5014 a sadou drobných nástrojů. Jako zvláštní příslušenství lze dokoupit pult, aby se rádio dobře dalo pověsit na krk.

Stejně jako u 14MZ se jedná o soupravu vybavenou dříve nevídanými funkcemi a možnostmi. FX-40 je čtrnáctikanálové rádio s nejnovějším PCM G3 systémem a wireless frequency setting system (WFSS), vybaveném velkým barevným dotykovým displejem. PCM G3 systém má o 40% rychlejší přenos dat než předcházející PCM 1024 systém, má vyšší rozlišení (2048 kroků) a umožňuje přenášet 12 proporcionálních kanálů a dva ovládané přepínači. Každý z těchto dvou přepínacích kanálů může být rozšířen na osm kanálů připojením speciálního dekodéru k přijímači.

Nastavování vysílacích kanálů probíhá pouze na vysílači v menu - je vybaven kmitočtovou syntézou. Přijímač R5014 (PCM G3) nepoužívá výměnné krystaly ani otočné přepínače, ale je programován přímo vysílačem, a to buď pomocí DSC kabelu, nebo pomocí WFSS přenosu. PCM G3 také přenáší identifikaci přijímače (sériové číslo), takže jiný přijímač nebude na signál vysílače reagovat. To je další bezpečnostní vylepšení, protože nemůže dojít k případu, kdy modelář vezme jiný model, ale zapomene přepnout paměť modelu ve vysílači. Tento jiný model (přijímač) totiž nebude na povely z vysílače vůbec reagovat, dokud neobdrží signál se svou identifikací. Samozřejmě, že vysílač "umí" i starší typy modulace (PPM, PCM1024) z důvodu kompatibility se staršími přijímači.

Vysílač FX-40 má konstrukci z duralu a je poměrně rozměrný. Je na něm umístěno množství ovládacích prvků a ještě je lze doplňovat.

Už z výroby je osazen středním panelem, kde jsou tři tahové potenciometry, osmi kusy dvou a třípolohových přepínačů umístěných v horní části vysílače, které lze různě na rádiu přemisťovat. Hlavní čtyři ovládací funkce (kniply) mají netradiční trimy - jsou to otočná kolečka, kterými lze donekonečna otáčet. Lze jimi otáčet dost lehce a aretace je na můj vkus dost jemná, což může znamenat nechtěné "hrábnutí" do trimů. Taktéž mi nepřijde tato varianta příjemná z důvodu nutnosti velkého soustředění na pohyb kolečkem při trimování o jeden dílek, což odvádí pozornost od ovládání modelu. Ale to může být velice individuální.

Na bočních stranách jsou odklápěcí dvířka, pod kterými se nachází DSC konektor, USB konektor, konektor pro sluchátka a pro paměťovou kartu CompactFlash. Bohužel, pokud je vysílač osazen v originálním pultu, tak prakticky nelze ani jedny z těchto dvířek otevřít prsty, je třeba si vzít na pomoc nějaký zahnutý nástroj. Na spodní straně vysílače je pod gumovou krytkou nabíjecí konektor - podle mne opět nešťastné řešení. Vysílač totiž musí stát při nabíjení na zadní hraně, aby nedošlo k poškození zasunutého konektoru.

Anténa i ocelové držáky popruhů jsou s bajonetovými spojkami, takže je lze rychle a jednoduše nasadit i sundat.
K soupravě je dodáván speciální multifunkční nástroj - v základním sestavení je určen k ovládání vysílače pomocí dotykového displeje. Pod přední gumovou částí je klíč pro šroubování matic přepínačů. Uvnitř nástroje se nacházejí dva imbus šroubováky, pomocí kterých lze například měnit tuhost chodu ovládacích kniplů vysílače. Nepříjemné je, že nebylo myšleno na to, kam tento nástroj zasunout, nebo "uklidit". Nicméně pokud člověk nástroj zapomene, může vysílač ovládat i dotykem prstu na displeji.

Vysílač je možné rozšířit ještě vypínači osazenými přímo do páček kniplů. Lze také volit mode1 (plyn v pravo), nebo mode 2 (plyn v levo), což bohužel vylučuje možnost zkrácené dráhy kniplu plynu (kolektivu pro vrtulníky).
 

Vysílač má osazen napájecí akumulátor 7,2V 5000mAh, na který vydrží pracovat přibližně 5 hodin. Pro lepší šetření energií jsou použity "spací" režimy displeje, které mají pravděpodobně majoritní podíl na minimalizaci spotřeby. Jako operační systém zobrazování a programování je použit Windows CE 4.2. Dispej je velký, přehledný, barevný, a dotykový. O samotné řízení modelu se stará druhý, specializovaný procesor, takže pokud se Windows za letu "kousnou", tak se nic neděje, veškerá funkčnost naprogramovaného modelu zůstává v činnosti.
 

Vysílač disponuje interní pamětí na 30 modelů. Paměť lze rozšířit pomocí CardFlash karty až na velikost 1GB. Na kartu lze ukládat obrázky modelů (bmp), hlasové soubory (wav), muziku (wma). Bohužel, abychom na kartu nahráli obrázky nebo muziku, musíme mít čtečku paměťových karet, kterou připojíme k počítači a data přeneseme. Integrované rozhranní USB ve vysílači je zatím jenom pro servisní účely. Taktéž komunikace mezi dvěma vysílači se řeší pouze pomocí přenesení dat na CF kartě.

Obrázky lze pak přiřazovat jednotlivým modelům, hlasové soubory například přepínačům letových předvoleb a muziku lze spouštět podle potřeby. Integrovaný reproduktor má dostatečnou hlasitost, ale nelze předpokládat, že budete slyšet muziku i při létání se spalovacím motorem. Proto je vyveden výstup pomocí 3,5" jacku na sluchátka. Spouštění muziky, nebo krátké zvukové záznamy (nahrané přes integrovaný mikrofon) lze přiřazovat různým vypínačům. Při přepínání letové předvolby tak můžeme slyšet například "klapky vysunuty", nebo "režim přístání" atp. Bohužel, stopkám nelze přiřadit žádný zvuk, je použito standardní pípání známé z Futaba rádií.


 

Jednotlivé ovladače lze libovolně přiřazovat všem 12-ti kanálům. Volnost přiřazování zachází až tak daleko, že lze přiřazovat libovolně nejenom ovladače, ale i trimy. Lze pak např. docílit toho, že pro trimování výškovky se bude používat třeba tahový potenciometr na středním panelu (obr1). Taktéž je volnost v přiřazování přepínačů - můžeme různě přemontovat dvou a třípolohové přepínače v pozicích, a aby zůstaly zachovány správně popisky, tak je možné změnit v programu přiřazení přepínačů (obr.2). Reverzování kanálů, nastavení rozsahů a limitů serv je samozřejmostí. Tedy mimo 13 a 14 kanál, u kterých toto nelze ovlivňovat.

obr.1                                                                                                 obr.2

Režim Trainer umožňuje vysílači vykonávat funkci jak učitele, tak žáka, přičemž lze definovat, zda žákovi předáváme jednu nebo více funkcí. Převzetí řízení učitelem může být buď přepnutím přepínače, nebo lze nastavit přimixování učitelských povelů do žákovských.

Prakticky ve všech funkcích a mixech lze nastavit režim group nebo single. To znamená, že lze definovat, zda má být ta která funkce globální pro všechny letové režimy, nebo se má vztahovat její nastavení jenom pro určitý letový režim (těch může být až 8).

Mimo 12 proporcionálních kanálů lze definovat ještě čtyři virtuální. Jimi nelze přímo řídit některé servo, ale lze je použít jako vstup do mixu. Pro každý kanál lze nastavovat rychlost a zpoždění. Je možné docílit např. takového programování, že po přepnutí vypínače se chvilku nic neděje a pak se začne pomalu vysouvat podvozek.
K dispozici je až osm letových režimů pro každý model (obr 4.). Samozřejmě lze nastavit rychlost "najetí" serv pro každý letový režim zvlášť.

Volně programovatelných mixů je deset (obr 5.). V každém letovém režimu lze nastavit novou sadu mixů, pro jeden model lze mít tedy až 80 (!) mixů. U mixů lze nastavit typ mixování, jako třeba lineární, exponenciální, úsečkový nebo spline (obr 3.), počet bodů křivky může být až 17.

obr.5                                                                                                obr.3

Každý model v paměti je možné přepnout do jednoho ze tří módů - akrobatický model, větroň, nebo vrtulník. Podle toho se pak zobrazují a nabízí různé specializované mixy pro ten který typ modelu. U modelů letadel se nejprve vybírá typ křídla (obr 6.), tedy počet serv v křídle, je možné vybrat od jednoho serva až po deset, tedy vysoká mechanizace. Dále se vybere typ ocasních kormidel (obr 7.) a pak se zobrazí specializované mixy (obr 8.)

obr. 6                                                                                                obr.7

obr.8

 

V modu vrtulníků FX-40 přichází s dříve nevídanými možnostmi. Jedná se hlavně o možnosti kompenzací elektronického řízení desky cykliky (CCPM), která sama o sobě trpí jistými mechanickými neduhy (obr 9.). Samozřejmostí je implementace všech druhů řízení desek cykliky, jako H1, H2, HR3, HN3, H4, H3 90° a H3 140°.

obr.9
 

Programové vybavení vysílače je celkem impozantní i přes některé "nedodělky". Ovládání pomocí dotykové obrazovky je přehledné a intuitivní, takže návod není nějak zvlášť třeba (pro člověka znalého funkcí počítačových vysílačů). Abych pravdu řekl, tak nejvíce hloubání mi zabralo přejmenování aktivního modelu. Pokud je totiž aktivní model z CF karty, tak tento nejde přejmenovat! Musíme vybrat jiný model a nastavit jej jako aktivní, a pak teprve můžeme změnit název toho svého modelu. Dotykový displej má jisté zpoždění, a na mnoho vstupů do menu musíme nějaký čas čekat (do 1s). I přesto, že displej je dotykový, tak některé části programování jsou provedeny oklikou. Dám příklad - na několikabodové křivce plynu chci posunout jeden bod nahoru. Nejprve musím pomocí zobrazených šipek odkrokovat až na požadovaný bod, a pak dalšími vyobrazenými šipkami mohu bodem pohybovat nahoru a dolů. A aby toho nebylo málo, tak šipky každým směrem jsou dvě. Jedny mají malý krok, druhé větší. Přitom by stačilo na displeji přímo označit bod, a ten ukazovátkem potáhnout směrem, kterým je třeba. Trochu si lze pomoci pomocí 3D kolečka, kterým se dá každá označená hodnota přímo měnit, ale obvykle s velice malým krokem, takže točíme dost dlouho, než požadovanou hodnotu nastavíme.

Taktéž jsem nepochopil, proč není vysílač vybaven scan modulem pro kontrolu obsazenosti kanálů, podobně, jako to například umí Multiplex.Ten pak neumožní vysílači vysílat, pokud při zapnutí zjistí, že na jeho kanále už někdo vysílá. Od rádiat nejvyšší cenové třídy bych to určitě očekával.
 

RC souprava Futaba FX-40 je zařízení vysoké technické vyspělosti (v porovnání s ostatními soupravami na trhu). Vzhledem k vysokému množství ovladačů a pultovém provedení by mohla být velice zajímavá pro modeláře stavějící makety s mnoha ovládanými prvky.
 

Letu zdar!

Vít Klabačka
 


Back to Top

Aktualizace: 05. listopadu 2006