Výfuk Musle Pipe 5 90

Výrobce: Youngblood Ent.

Dodává: MS Composit

 Firma Youngblood Ent. přišla v krátké době s několika novinkami. Mezi ně patří i inovovaná verze výfuku Muscle Pipe, nyní s označením 5. Testoval jsem variantu pro motory třídy 90.

 Výfuk je dodáván komplet se všemi potřebnými doplňky, jako šrouby pro připevnění na motor, deflektor atp. Příruba se dá na výfuk namontovat dvěma způsoby, takže výfuk se dá přizpůsobit téměř jakémukoliv vrtulníku (na levou i pravou stranu). Mezi výfuk a přírubu se dává těsnící podložka, v návodu je doporučeno před montáží ji natřít motorovým olejem.

 Původní výfuk Muscle Pipe II se vyznačoval vynikajícími vlastnostmi jako vysoký výkon a stabilizace otáček motoru. Na motoru Yamada YS-91 jsem měl křivku plynu pro akrobatické létání vodorovnou na 100%, a přesto se motor při odlehčeních nepřetáčel. U motoru OSMAX 91SZH s pumpou už musela být křivka mírně upravená do V, ale i tak to fungovalo výborně.

Nový typ Muscle Pipe 5 má být podle výrobce výkonnější a umožňovat vyšší otáčky. Vyzkoušel jsem tento výfuk na obou výše uvedených motorech. Na OSMAXu jsem rozdíly oproti osazenému výfuku Hatori SB-18 3D nepozoroval, ale na Yamadě (kde jsem měl MP II) se zvýšil znatelně výkon i otáčky, původní nastavení křivek jsem ponechal. U nového výfuku se podle mne změnil i zvuk – řekl bych, že je výfuk hlučnější, a tón už ne tak příjemný, jako u jeho předchůdce. Ale to je velmi subjektivní. Palivo jsem použil Magnum 20, stejně jako v předchozích případech.

Výfuk může pracovat ve spolupráci s governorem, nebo bez něj. Provoz s governorem je bezproblémový, systémy se „nehádají“.

Další z velkých výhod tohoto výfuku je jeho krátká délka, proto má obvykle velmi příznivý vliv na těžiště vrtulníku. Co mne ještě na tomto výfuku překvapilo je, že i po znečištění palivem a následném rozpálení provozem nedojde k napečení na povrch, ale dá se znečištění jednoduše setřít, takže výfuk se stále leskne a zůstává pěkný.

 Výfuk podává vynikající výkony a je vhodný jak pro FAI létání, tak i pro 3D. Je to vynikající volba pro každý vrtulník, kde jsou požadovány vysoké výkony.

Letu zdar!

Vít Klabačka

 

 


Back to Top

Aktualizace: 09. února 2008