Align T-Rex 600 elektro

 

Firma Align dodává zajímavý elektrovrtulník třídy 50 - Trex 600 . Je možné jej koupit i s motorem a regulátorem přibližně za 13 000kč. Dodává se v několika variantách - bez motoru, kovové bočnice, nebo v uhlíku.

 

Parametry:

Na první pohled je vrtulník pěkný, pěkně zpracovaný, má kovovou hlavu, držáky listů, desku cykliky atp. Pohon zaobstarává elektromotor Align i s regulátorem. Je doporučovaná baterie 6S Lipol 5000mAh. S touto baterií vydrží vrtulník ve vzduchu asi 5 minut akrobacie. Pro napájení přijímače a serv je ve stavebnici dodávána baterie 2S Lipol 1100mAh se stabilizátorem. Stabilizátor má na sobě 4 LED diody, které indikují stav. Velmi dobře vymyšleno.

 

Pohon je relativně levný, pro napájení je použit jen 6-ti článek Lipol. Bohužel, to relativně je na místě. Pohon si vezme proud až 100A, a to baterie moc dlouho nevydrží. Zde, při napájení 6-ti článkem odhaduji životnost baterie tak na 50 cyklů (při akrobacii). To samozřejmě závisí i na kvalitě baterie. Vrtulník této velikosti a váhy bývá obvykle poháněn 10-ti článkem Lipol, kdy při vyšším napětí teče nižší proud (při zachování stejného výkonu). Bohužel, motor i regulátor jsou navrženy na 6-ti článek, při 10-ti článku dojde nejspíše k vyhoření regulátoru.

 

Řízení cykliky je CCPM, doporučuji použít digitální serva, například S3152. Na vrtulku S9254 s gyroskopem GY-401. Pro vrtulkové servo je přiložen omezovač napětí na 5,1V. Použití přijímače PCM je zde více než na místě.

 

Letové vlastnosti modelu byly výborné, byl to překvapivě obratný a výkonný stroj. Konstrukce vypadá zajímavě a dobře, ale bohužel pohon je podle mne nepříliš dobře optimalizován pro tuto velikost vrtulníku.

 

Myslím, že v dnešní době (8/2007) je tento stroj už za zenitem své oblíbenosti, např. na akci Ircha v USA jsem jich viděl jenom pár. V elektrovrtulnících této velikosti tam jednoznačně vládly vrtulníky Mikado Logo.

 


Back to Top

Aktualizace: 08. září 2007