T-Rex 450 SE

Od firmy Helimania jsem dostal zapůjčen k testům elektro-vrtulník T-rex 450SE. Na první pohled zajímavá a pěkná konstrukce, cena za vytuningovaný stroj se pohybuje okolo 12 000kč i s pohonem a regulátorem.

Model jsem dostal už sestavený a osazený. Osazení bylo následující:

- motor Mega 16/20/2

- regulátor Jeti Spin 44

- serva cykliky Futaba S3107

- servo vrtulky Futaba S9650

- gyro Futaba GY-401

- přijímač R-116HP PCM

- accu 3S Kokam 2000

Z počátku jsem se trápil s gyrem a regulátorem SPIN, kdy regulátor neustále "kopal" do vrtulky (v režimu governor). Musel jsem nastavit relativně malý zisk gyra, a s vrtulníkem se pak ale nedalo couvat. Jistou dobu jsem létal na křivky s regulátorem s vypnutým governorem, zde byla funkce velmi dobrá. Po odladění nového firmware regulátoru byla funkce už uspokojivá i v režimu governor (nikoliv však ideální). K ne moc dobré funkci vrtulky přispívaly i velké vůle v ovládání vrtulky (smykátko atp.). Bohužel, ani po výměně dílů za nové se to nezlepšilo, díly byly už vyrobeny s velkými vůlemi. Také použitý materiál šroubků je špatný. Pak se nelze divit, že uletí komplet list vrtulky i s unašečem. Je třeba některé šroubky preventivně vyměnit za pevnostní - imbusy.

Při otáčkách rotoru cca 2600/min. měl vrtulník zvláštní stavy v obratech, kdy se tzv. zakusoval - například v ostré zatáčce se mu z ní nechtělo ven, podobně v kuželu atd. Vrtulník byl velmi stabilní, motoricky prakticky k neutahání a rychlý. Při roztočení rotoru na 3000ot. a výměně originálních padel za lehká padla KOK, přitvrzení hlavy, se z vrtulníku stal jiný stroj - neobyčejně obratný, problémy se "zakusováním" zmizely, motorického výkonu až až, perfektní pro 3D létání (nestabilní mrcha :-). Akumulátor vydržel přibližně 5,5 minuty akrobatického letu.

Originál Align regulátor je hrozný, a lze jej prakticky použít pouze v režimu airplane, tedy s křivkami plynu. Režim governor nepracoval spolehlivě. Motor je dost dobrý a výkonný, lze s ním bez problémů létat i prvky vyšší akrobacie. Pokud tedy použijete dodávaný regulátor, tak jej přepněte do režimu airplane a na vysílači nalaďte plynové předvolby. Pro základní výcvik je tato kombinace dostatečná (ale vyžaduje naladění od znalého člověka).

Po jedné havárii jsem měnil hřídelku vrtulky, protože byla ohnutá. Při koupi hřídelky jako náhradní díl, ji dostanete rovnou třikrát za asi 100kč. To je výborná cena, ale v mé dodávce byly všechny tři nové hřídelky křivé! Nedalo se nic dělat, musel jsem osadit křivou, a vyrovnat ji až na vrtulníku.

Můj závěr je ten, že se jedná o velmi pěkný a propracovaný vrtulník. Bohužel ale jenom na první pohled. Jakmile s ním začnete létat, tak zjistíte, že se různě objevují vůle, některé věci jsou nedomyšleny (smykátko vrtulky), a použité materiály jsou spíše podprůměrné kvality atp.

Model je velmi stabilní a lze jej úspěšně použít pro základní výcvik, zde se vůle moc neprojeví a lze jej pravděpodobně dlouhodobě používat. Avšak na akrobacii je třeba si s modelem pohrát a dodělat další vylepšení a tuningy, a neustále udržovat model s minimálními vůlemi. Tím se ale základní výhoda (relativně levný, plně "vytuningovaný" stroj) ztrácí.

Letu zdar!

 


Back to Top

Aktualizace: 01. dubna 2007