X-Cell Stratus

Koncem minulého roku (2005) jsem zvažoval, jaký vrtulník si na novou sezonu pořídím, protože moje Millenium II mi přestávalo vyhovovat. Přece jen to nebyl plnokrevný 3D stroj, a já jsem se chtěl tomuto stylu létání věnovat více. Volba nakonec padla na nejnovější stroj X-Cell Stratus z produkce americké firmy Miniature Aircraft. Objednal jsem rovnou dva kusy, jeden pro motor OS Max 91, druhý pro Yamada 91 - vrtulníky se liší převodovým poměrem a asi ještě dvěma díly.

X-Cell Stratus
Po otevření krabice a základním průzkumu obsahu jsem zjistil, že v jedné krabici chybí kompletní kardan náhonu vrtulky a v druhé krabici nejsou kompletní bočnice (chyběly nalisované matice). Přitom krabice byla zapečetěna ještě od výrobce. Po reklamaci u dodavatele mi chybějící díly však byly zaslány. Podobně dopadli ještě další dva kamarádi, což nesvědčí o přílišné pečlivosti a výstupní kontrole výrobce.
Druhým překvapením pro mne byl způsob spojení horní a spodní části skeletu, dle mého prvního pohledu poddimenzovaný. Nicméně po kompletaci vrtulníku je skelet neobyčejně pevný a tuhý, a za letu jsem nezaznamenal nejmenší problémy.
Veškeré díly jsou velmi kvalitně vyrobeny, z velmi kvalitního materiálu. Ono to asi jinak ani nejde, u stroje, který má v návodu napsáno, že je určen pro “Nonstop flying 3D”. Stavebnice obsahuje množství uhlíkových dílů, ne tedy jako předchůdce Fury, kde byly ze speciálního sklolaminátu.
Kompletní návod je v pdf souboru na přiloženém CD. Abych pravdu řekl, tak mne to nepříjemně překvapilo, u stavebnice za 1200Euro. Stejně si jej musí člověk vytisknout, protože asi ne každý má v dílně počítač, na kterém by mohl při stavbě do návodu nahlížet. A co mne dorazilo asi nejvíc, že sestavy v návodu jsou pouze vyfoceny a není uveden žádný explozivní výkres. Je k tomu sice ještě textový popis, co a kde namontovat, ale asi ve dvou případech jsem nebyl schopen podle návodu ani podle obrázku identifikovat, kde má být např. speciální podložka vlastně umístěna, zde musely nakonec pomoci zkušenost a rozum.

Stavba
Sestavování začíná netradičně - montáží ventilátoru na motor. Pak se pokračuje smontováním spodní základové desky, přichycením motoru k této desce přes zadní víko motoru a montáží podvozku. V návodu je upozorňováno na nutnost kontroly házivosti ventilátoru, a také, jak to zkontrolovat a změřit za pomocí “hodinek”.
Hlavní část skeletu se montuje tak, že do obou bočnic se nejprve našroubují všechny rozpěrky a podobné části. Pak se na jednu bočnici našroubují téměř všechny díly, které jsou mezi bočnicemi uchyceny, jako domečky ložisek spojky, kardanu, hlavní hřídel s ozubenými koly a spojkou atp. Teprve následně se sešroubují obě bočnice dohromady. Zvláštností tohoto vrtulníku je, že bočnice jsou velmi blízko u sebe - pouhých 20 mm.
Po smontování této horní části skeletu se celý přišroubuje na spodní motorovou část, kde je nutné přesně ustavit a zajistit motor. Je to jeden z mála vrtulníků, který má motor od spojky oddělený pružnou hardy spojkou.
V dalším kroku se smontuje deska cykliky a kompenzátor a taktéž se namontují všechna serva a ostatní elektronika. Výstupní páky serv jsou posíleny o další úchyt s ložiskem (obr. 1), aby hřídel serva nebyla bočně namáhána a servo se ve vrtulníku “nekroutilo”.
Dále je doporučeno opracovat kabinu a “napasovat” ji zkušebně na vrtulník. Teprve pak se smontuje kompletní rotorová hlava, jejíž středový díl je neobyčejně robustní. Zajímavý je i způsob zajištění vysoké “tvrdosti” hlavy - příčná hřídelka má dvě drážky, do kterých přijdou “ségrovky”, které zajistí a sevřou celý střední díl s gumovými “O” kroužky.
Nakonec se montuje sestava ocasní vrtulky. Ta se namontuje na ocasní trubku i s kardanem. Na tento celek se ještě osadí držák výškovky se vzpěrami a celek se přimontuje ke skeletu trupu.
Všechny šroubované spoje kov - kov se zajišťují Loctitem, všechny šroubované spoje do plastu se zajišťují sekundovým lepidlem. A to bez výjimky, protože jde o vrtulník, se kterým se předpokládá létání extrémní 3D akrobacie, proto nelze nic ponechat náhodě.
Kompletní hmotnost vrtulníku s listy a bez paliva mi vyšla na necelých 4650 g, a ve vzduchu je to znát.
Skelet se ukázal jako velice tuhý, protože vibrace se po vrtulníku velmi lehce šířily - např. kabinka od motoru hodně rezonovala. Doma jsem následně provedl mírnou úpravu kabinky tak, aby k rezonancím už nedocházelo. Původní gumové průchodky kabinky jsem nahradil průchodkami z modelu Millenium, které se mi zdají mnohem lepší.
Pro vrtulník jsem měl nachystány akumulátory Sanyo KR1500, které jsou asi o 70 g lehčí, než mé oblíbené KR1800SCE. Bohužel, vrtulník jsem s nimi nebyl schopen vyvážit (byl lehký na čumák), a olovo do takového stroje přece dávat nebudu. Proto jsem osadil 4x KR1800SCE, a v druhém vrtulníku 5x KR1500 s napěťovým stabilizátorem.
Vybavení
Pro pohon jednoho “Stratuse” jsem použil již zmíněný motor Yamada YS91 ST4 s výfukem MusclePipe II. Pro druhý novinku – motor OS Max 91 SZ-H with pump s výfukem Hatori SB-18. Musím říci, že jsem byl osmaxem příjemně překvapen, protože jde už asi o čtvrtou nebo pátou verzi 91 heli motoru. Všechny předchozí trpěly přílišnými vibracemi, problémy s karburátorem nebo pumpou apod. Proto jsem používal raději motor Yamada. OS Max 91 SZ-H má hodně klidný chod a velmi vysoký výkon, ten je udáván až na 3,3 HP (cca 2,4 kW).
Jako serva cykliky CCPM jsem použil Futaba S9451, která jsou velmi rychlá a přitom silná (používají se ještě S9252, která jsou o malinko pomalejší a slabší, ale vzhledem k mému požadavku špičkového stroje jsem je raději nepoužil).
Gyroskop je Futaba GY-601 se servem S9251. Na servo plynu jsem použil S9250, nebo S9202 v druhém modelu. Do takového vrtulníku samozřejmě nepatří nic jiného než PCM přijímač - použil jsem přijímač Futaba R-149DP a v druhém “heli” R-138DP.
Seřízení
Seřízení vrtulníku je detailně popsáno v návodu. Narozdíl od většiny jiných výrobců se zde udávají pouze úhly listů pro kolektiv i klonění a klopení, takže se bez měřiče úhlů náběhu listů dost těžko obejdete. Pro 3D létání je uvedeno + –10 ° pro kolektiv a přibližně 7 až 7,5 ° pro klonění a klopení. Pracovní otáčky rotoru by se měly pohybovat mezi 1800 až 1850 ot/min. Mechanika rotorové hlavy umožňuje různé napákování. Můžete mít 3D extrémní stroj, ale můžete mít i “hodný” stroj spíše k FAI stylu létání.
Řízení desky cykliky je CCPM, a i přesto, že jsem použil velmi kvalitní serva, tak deska cykliky nechodí zrovna ideálně (s vysílačem FC-28). Pro odstranění všech nedostatků se musí použít nejlepší rádio na trhu - Futaba T-14MZ nebo T12Z, bohužel. Měl jsem možnost si toto rádio důkladně “osahat” a použít všech jeho vymožeností ke kompenzaci různé rychlosti a nelinearity serv, předo-zadní rychlostní odchylky atd.

Létání
Stratuse jsem napákoval na střední hodnoty a vydal se na letiště. Po naladění motoru, zvednutí vrtulníku do vzduchu a zkušebním “zalomcování” cyklikou jsem si málem sedl na zadek - vrtulník byl hodně citlivý už na malé výchylky. Po naladění křivek plynu a kolektivu pro jednotlivé předvolby jsem už při třetím letu řádil, jak jen jsem uměl. Oproti mému předchozímu vrtulníku (Millenium) byly obraty na plné výchylky mírně pomalejší, ale Stratus zase okamžitě reaguje na sebemenší výchylky cykliky a kolektivu. Pocit z letu mám takový, že vrtulník působí na řízení velmi “lehce” a okamžitě reaguje na povely. Nejvíce jsem však byl překvapen absencí “zakusování” v některých obratech (všechny mé předchozí vrtulníky měly nějaké neduhy a “zakusovaly” se), a vrtulník je kdykoliv plně řiditelný.
Postupem času jsem ještě změnil napákování na nejostřejší a osadil delší drát padel. Vrtulník se stal ještě ostřejším a přitom dostatečně stabilním. Samozřejmě, že 3D napákování si vybralo svou daň - vrtulník málokterý obrat zaletí sám jen po navedení, ale je třeba jej neustále v obratech řídit. Má to velkou výhodu - pilot se to alespoň pořádně naučí.

Vrtulník X-Cell Stratus je vynikající účelový 3D stroj velmi robustní konstrukce (pro let, ne pro pád). Použité materiály a jejich zpracování jsou na špičkové úrovni. Je určen především pokročilým modelářům, a to jak technicky, tak pilotně.
Letu zdar!
Vít Klabačka

 

 

 

Výbava mých strojů:

 

Stratus OS

- motor OSMAX 91 SX-H c-spec

- výfuk MusclePipe II

- servo plynu Futaba S9250

- serva cykliky Futaba S9451

- gyroskop Futaba GY-601 plus S9251

- přijímač Futaba R-149DP

- accu 5x Sanyo KR1500

- Voltage regulátor MS Composit nastaven na 5,6V

 

Stratus YS

- motor Yamada 91 ST4

- výfuk MusclePipe II

- servo plynu Futaba S9202

- serva cykliky Futaba S9451

- gyroskop Futaba GY-601 plus S9251

- přijímač Futaba R-138DP

- accu 4x Sanyo KR1800SCE

 


Back to Top

Aktualizace: 27. srpna 2006