HIROBO SCEADU 50

Základní parametry :

- průměr rotoru        1348 mm

- průměr vrtulky        244 mm

- délka                      1190 mm

Se SCEADU 50 jsem se seznámil při seřizování a zalétávání pro kamaráda. Zkusím popsat své zkušenosti.

Výhody vrtulníku této kategorie jsou následující:

- letové vlastnosti blížící se vrtulníku třídy 60

- menší cenová náročnost na pořízení, vybavení a v neposlední řadě i opravách

 

Vrtulník byl osazen následovně:

- motor OSMAX 50 SX-H

- výfuk mě neznámého provedení. Velikostí byl něco mezi expanzním a laděným výfukem.

- gyro Futaba GY-401 se servem S9253

- serva kolektivu a cykliky Hitec HS 545

- servo plynu Futaba S3001

 

Jak je zvykem, tak i tento vrtulník firmy Hirobo je velmi dobře vymyšlen a vyroben. Jeho vzorem prý byla Freya. Vrtulník má všechny pohyblivé části uloženy v kuličkových ložiscích. Prakticky celý je však z plastu, a zarazilo mne, jak subtilní jsou bočnice.

V průběhu seřizování jsem měl dost velké problémy s motorem. Chvilku byl bohatý, chvilku chudý. Jako první problém jsem zjistil, že netěsní plnící trojcestný ventil. Osobně si myslím, že není vhodné dělat instalaci zbytečně složitější, zvyšuje se tak pravděpodobnost poruchy. Po odstranění tohoto problému se chod motoru rapidně zlepšil. Bohužel, stále to nebylo ono, příčinu přičítám výfuku.

V této fázi se projevily velmi tenké plastové bočnice. Za jistých otáček a nepravidelném chodu motoru docházelo k "rozmazání" vrtulníku ve vzduchu. Určitě má svůj důvod i upozornění v návodu, že otáčky rotoru nesmí překročit 2000ot./min.

Létal jsem s originálními polosouměrnými (spíše 3/4 souměrnými) listy. Chování ve vzduchu se velmi blíží chování vrtulníku třídy 60, ale s některými nectnostmi vrtulníků třídy 30. Reakce vrtulníku byly příjemné, let působí lehkým dojmem. I přes polosouměrné listy se dala s vrtulníkem létat akrobacie. Zkoušel jsem přemety, výkruty, přemety ocasem napřed, let na zádech atp. chování opravdu velmi dobré. Výkon motoru je velmi dobře sladěn s velikostí vrtulníku, a je naprosto dostačující i pro akrobatické létání.

Celkové hodnocení je dosti podobné hodnocení FREYE. SCEADU má výborné letové vlastnosti. Konstrukce se mi však zdá velmi "slabého ducha". Plast sice výborně pohlcuje mikrovibrace, ale při větších vibracích je nebezpečný. Obávám se, že i při nevelké havárii bude nutné vyměnit relativně mnoho dílů. Usuzuji tak ze zkušeností s Hirobo Shuttle, který se při havárii přerazil napůl (stejně slabé bočnice). Vzhledem k velké členitosti dílů nebude asi jednoduché je v domácích podmínkách opravit nebo nahradit, a bude nutné koupit originální nové.

 


Návrat na hlavní stránku

Aktualizace: 16 února, 2003 .