Rotorové listy

V následujících několika řádcích popíši mé zkušenosti s rotorovými listy několika typů a výrobců.


Hornet II

KOK Composite listy na Hornet II - listy mají tradiční barevnou úpravu, tzn. větší část listů je bílá. Odpadá tudíž nutnost úzkostlivě chránit listy před sluncem. Tvar kořene listu je takový, že listy lze složit směrem dozadu a celý vrtulník lze pak vložit do přepravní krabice bez demontáže listů. Rozměry, váha i profil listů je odlišný od originálu a mění letové vlastnosti vrtulníku. Model je stabilnější, let je klidnější a přitom akrobatické schopnosti jsou zachovány.

Moskito Sport

Originální dřevěné souměrné listy - s těmito listy jsem se učil létat. Pro začátek byly naprosto dostačující. Jakmile jsem se naučil "viset" a létat do stran apod. tak jsem vyzkoušel následující laminátové listy. 

Laminátové polosouměrné listy 52cm (Fly-Fan) - po osazení těchto listů jsem musel rapidně snížit maximum kolektivu. Listy mají totiž dosti nosný profil. Oproti předchozím dřevěným listům se hodně zvětšila citlivost cykliky. Listy mají relativně velkou štíhlost a i tenký profil. Z tohoto důvodu nekladou příliš velký odpor a motor si s nimi jen hraje. Jsou i dobře použitelné na autorotaci. Mnohem méně se však již hodí na akrobacii. Při obrácení na záda, pomalém přemetu apod. se velmi sníží vztlak a cyklikou jsou dosti obtížně neřiditelné. Podle mne je to velmi dobrá volba pro normální létání po obloze apod. Malou nevýhodou snad může být o trochu složitější nastavení průběhu kolektivu. 

Laminátové souměrné listy 52cm (Fly-Fan) - pro použití těchto listů jsem musel zvětšit rozsah výchylek na maximum. Pokud rotor točil kolem 2000 ot./min, tak vrtulník téměř nelétal (váha 3,7kg). Při otáčkách cca 2150 ot./min. se dá létat akrobacie a vrtulník má ten správný říz. Chtělo by to o trochu výkonnější motor a z Moskita by bylo dělo. Profil listů je 2S. Jedná se o dosti tlustý profil, který má velký odpor, a tudíž je na hranici možností pro přistání autorotací.

Laminátové souměrné listy 54cm (Fly-Fan) - profil je naprosto shodný s předchozími listy. Na motoru je poznat, že jdou "hůře". Nicméně létá se s nimi lépe, vrtulník je dostatečně obratný. Podmínkou je ale opravdu výkonný motor - mám osazen Novarossi 50H. Dá se říci, že motor již disponuje přebytkem výkonu, a proto se dají s Moskitem létat i některé prvky 3D akrobacie bez nebezpečí "zadušení" motoru.

Kompozitové souměrné listy 55cm 3D (MS Compozit) - bohužel s těmito listy jsem nalétal asi 8 minut - při pokusu o autorotaci s neseřízeným heli (malé výchylky kolektivu), jsem je přerazil (samozřejmě o ocasní trubku).

Kompozitové souměrné listy 55cm 3D (MS Compozit) - s původním nastavením pro 54cm listy FlyFan vzrostla citlivost a obratnost nejméně o 30%, tudíž bylo nutné ubrat trochu na velikosti výchylek. Z vrtulníku je nyní ten správný akrobat (samozřejmě v rámci možností Moskita). Jako velkou nevýhodu u nich vidím černý povrch. Při roztočeném rotoru tento není prakticky vidět.

 

Millenium 60

Kompozitové souměrné listy 68cm (MS Composit) - velmi dobré listy o tloušťce profilu 8,5mm. Vrtulník s nimi má výborné letové vlastnosti.

Kompozitové souměrné listy 68cm (KOK Composite) - velmi pěkně zpracované listy s bílou povrchovou úpravou, která je mnohem lépe vidět jak za letu, tak na zemi a to rozhodně přispívá k větší bezpečnosti provozu. Listy také není třeba tak úzkostlivě chránit před sluncem (teplem), aby nedošlo k deformaci. Tloušťka profilu je pouhých 6,9 mm a tudíž jsem měl obavy z letových vlastností. Nicméně jsem byl mile překvapen - seřízení heli jsem nemusel měnit - listy mají prakticky shodný vztlak jako předchozí listy. Po asi jednom roce provozu musím říci, že jsem s těmito listy velmi spokojen a nepoužívám žádné jiné.

Kompozitové listy KOK 3D Extreme 71cm - listy výborné kvality, standardně provedené v bílé barvě. Jak již z názvu vyplývá, jsou určeny pro 3D létání. 

Laminátové souměrné listy 66,5cm (Fly-Fan) - jak je již zvykem u tohoto výrobce - listy mají velmi tlustý profil. Měl jsem možnost je jen velmi krátce vyzkoušet, ale v porovnání s prvními listy (MS) jsem za letu nepozoroval žádné velké rozdíly. Pouze autorotace s nimi byla nejhorší z těchto třech uvedených listů. 

Laminátové souměrné listy 68cm (Fly-Fan) - listy mají stejný profil, jako předchozí listy, pouze délka je jiná. Tvar profilu zajišťuje i při malém úhlu náběhu a malých otáčkách dostatečný vztlak. Jsou o dost lepší, než 66,5cm. Listy jsou sklolaminátové, bez uhlíku. Přesto jsou dostatečně tuhé a pevné. Vrtulník je s nimi dost obratný, autorotace je dobrá.

Kompozitové souměrné listy 71cm 3D Pro (MS Composit) - po osazení těchto listů jsem byl velmi překvapen. Zvýšila se stabilita a zároveň obratnost. Přitom dopad na výkon motoru není příliš velký. Autorotace je naprostá lahůdka. Letově jsou to vynikající listy (s lepšími jsem zatím nelétal), bohužel pouze v černé barvě, což se mi vůbec nelíbí. Nejenom proto, že nejsou za letu vidět (usnadňuje zjištění polohy heli), ale také je nutné chránit je před slunečním světlem (teplem). Připadám si jako blázen, když musím těsně před letem sundat "futrály" z listů, a po letu je ihned zase nasadit. Pokud zapomenu, tak se listy pokroutí a mohu je zahodit :-( 

Pouzdro na listy

No a kvalitní listy patří uchovávat v kvalitním pouzdru - viz obrázek. Do pouzdra vejdou oba listy o délce až 71cm, od sebe jsou odděleny stěnou, která je chrání proti vzájemnému dotyku. 

Dodává KOK Composite.

 Back to Top

Osobně si myslím, že pro začátečníka a mírně pokročilého pilota je nejekonomičtější použít listy od Fly-Fan (p. Šustek, Slovensko). Je to samozřejmě z důvodu ceny, viz http://www.fly-fan.sk/html/rotor.html. Listy jsou totiž spotřební materiál, a při havárii se obvykle jedná zdaleka o největší část z ceny opravy. Na listech MS Composite je vidět, že jsou vyvíjeny pro kvalitní létání a jsou aerodynamicky "příjemné". Listy od KOK Composite mají ještě něco navíc (standardně bílá barva...).

V současné době, kdy létám prakticky pouze s vrtulníky Millenium a cvičím akrobacii, tak používám pouze listy od KOK Composite.

Výše popsané zkušenosti berte prosím jako moji osobní zkušenost. Dosažené výkony velmi  záleží na seřízení, výkonu motoru atd.


Návrat na hlavní stránku

Aktualizace: 06 srpna, 2005 .