Mikado Logo 600 Vbar

Helimania.cz mi zapůjčila k otestování vrtulník Mikado Logo 600 3D s elektronickým řízením stabilizace hlavního rotoru - virtual-fly bar (V-bar), německým výrobkem V-stabi. Jedná se o první komerčně prodávaný systém, který byl vyvíjen za spolupráce špičkových pilotů několik let.

 Parametry vrtulníku:

Průměr rotoru: 1350mm

Akumulátor: 10S Lipol 3200 Kokam

Letová hmotnost: 3200g

Motor: Kontronik Tango45-06

 Návod pro sestavení vrtulníku je velmi detailní, všechny prvky jsou výborně zakresleny. Návod je určen pro několik verzí vrtulníku, ale vždy je to na stránce příslušně zobrazeno – jen je třeba si dát pozor, aby jste neskládali podle návodu k jiné verzi vrtulníku. Jednotlivé sestavy jsou v oddělených sáčcích s čísly. Aby nedošlo k záměně, tak v návodu je vždy pro jistou sestavu uveden seznam čísel pytlíků s díly.


Skelet trupu je ze dvou profilovaných plastových bočnic, které po sešroubování k sobě vykazují vysokou tuhost. Ložiska hlavní hřídele jsou uložena přímo v plastových nálitcích bočnic, pro jistotu jsem je pojistil pomocí Loctite.

Domek vrtulky je zajímavé konstrukce – pro co nejnižší hmotnost např. uhlíková směrovka slouží zároveň jako polovina domku. Druhá polovina je další uhlíková destička. Celý domek je sešroubován několika šroubky přes plastové objímky nebo rozpěrky (obr.5). Náhon vrtulky je řešen ozubeným řemenem. Smykátko vrtulky je klasické koncepce, a stejně jako u předchozích verzí Loga jsou kloubky ovládající unašeče velmi tuhé, až křehké.

Rotorová hlava je díky elektronické stabilizaci „ochuzena“ o padla a potřebné přepákování, a proto je velmi jednoduchá. Vzhledem k tomu, že zapůjčený model byl přímo ve verzi V-bar (bezpádlová mechanika), tak jsou unašeče listů i hlava uzpůsobena tomuto řešení.

Všechny díly jsou přesné a kvalitně vyrobené. Taktéž použitý materiál je vynikající. Na modelu je jednoznačně vidět, že byl v každém ohledu vyvíjen pro pohon elektromotorem.

 Elektronický bezpádlový systém V-stabi se skládá ze dvou krabiček – jedna je 3-osé čidlo, a v druhé je kompletní elektronika. Obsahuje kompletní řízení desky cykliky a gyro vrtulky. Jak už jsem uvedl, tak tato elektronika zásadním způsobem zjednodušuje mechaniku rotorové hlavy. Na druhou stranu se jedná o velmi sofistikovanou elektroniku, tříosý gyrosystém, s mnoha nastavovacími prvky. Výhodou V-bar je možnost dálkově přepínat (za letu) až mezi čtyřmi interními pamětmi, ve kterých mohou být uložena naprosto rozdílná nastavení chování vrtulníku. V jedné paměti může být např. nastavení pro začátečníky, v dalším pro velkou akrobacii, a  další třeba nastavení pro 3D létání. Možností je hodně. Co mi ale chybělo, bylo dálkové řízení citlivosti gyra, které pak muselo probíhat po skocích přepínáním těchto bank, a bylo to zbytečně zdlouhavé.

Jak je z obrázků vidět, tak nastavit lze opravdu hodně věcí, což s sebou přináší na jednu stranu vysokou složitost nastavování, avšak na druhou stranu naprostou variabilitu. Naštěstí jsou dodávány základní profily pro všechny vrtulníky od firmy Mikado, plus nějaké další. Pokud máte jiný vrtulník, tak můžete vyjít z podobného modelu, který systém obsahuje, nebo je možné stáhnout profil z internetu. Tato poslední možnost je velmi zajímavá, protože si lze vyměňovat s dalšími piloty nastavení. Je to dotaženo až k takové dokonalosti, že můžete zvolit pouze import nastavení chování do jedné banky paměti, přičemž základní setup serv se vůbec nepřepíše.

Výše uvedené platí pro firmware verze 3, dnešní verze 4 je zásadním způsobem zjednodušena, přičemž výborná funkcionalita zůstala zachována.

Základní nastavení jsem provedl podle přiloženého profilu Logo 600, akorát jsem se trochu natrápil s nastavováním gyra vrtulky. Toto ani z daleka nefungovalo (v základním setupu) tak, jak bych si představoval. Nicméně po několika pokusech s nastavením jsem dosáhl vynikajícího výsledku, a musím říci, že pocitově jsem zatím ještě lepší gyro vrtulky neměl.

Velmi důležité je použít kvalitní a přesná digitální serva pro ovládání desky cykliky. Bezpádlový systém je totiž citlivější na různé nepřesnosti v řízení, což se může negativně projevit na letu.

Jistou nevýhodou je pouze to, že k nastavení V-bar systému potřebujete externí zařízení, jako je notebook (propojení po USB), nebo PDA (třeba dokoupit k Vbaru modul BlueTooth).

 

Pohonný systém jsem použil celý od firmy Kontronik, jak motor (Kontronik Tango45-06), tak regulátor (Jazz 55-10-32). Regulátor nemá integrován BEC, proto jsem použil externí čtyčlánkový akumulátor NiCD 1100mAh, pro napájení serv, přijímače a Vbaru. Po 2-3 (extrémních) startech jsem akumulátor pro jistotu dobíjel.

 

Co říci k letovým vlastnostem? Říká se, že systém padel spotřebuje cca 20% výkonu. Myslím, že je to opravdu znát, vrtulník bez nich dosahuje větších výkonů. Jak už jsem uvedl, tak lze pomocí nastavovacích prvků Vbaru nastavit naprosto rozdílné letové vlastnosti modelu. Model můžete nastavit jako velice hodný a příjemný pro začátečníka, ale také jako pořádnou akrobatickou mršku. Vše se nastavuje elektronicky, na vrtulníku není třeba mechanicky nic měnit. Přepnutím vypínače na vysílači tudíž můžete naprosto změnit chování modelu, a to za letu!

Let s Vbarem je pocitově trochu jiný, než s padlovým systémem. Mluvím, a dále budu mluvit o továrním nastavení, protože nastavení lze měnit v mnoha parametrech, a chování modelu tím zásadně měnit.

Model je příjemně stabilní, ale přitom po zásahu do řízení velmi lehce mění svou polohu. Po puštění páček na vysílači model okamžitě zastaví v aktuální poloze. Model je méně náchylný na vítr, dobře v něm drží polohu.

Na modelu jsem testoval několik rotorových listů různých výrobců. Model jsem obdržel s listy Torsion Blades, se kterými vykazoval hodně dobré letové vlastnosti. Model byl živý, obratný, dobře se s ním létala velká akrobacie i 3D. Bohužel, odebraná kapacita z akumulátorů byla při stejných letech cca o 30% vyšší, než s jinými listy.

Taktéž jsem testoval listy Radix od Curtise Youngblooda. S těmito listy byl let při stejném nastavení Vbaru ještě příjemnější, velice dobře se s nimi létala velká akrobacie, 3D bylo malinko méně živé, ale to lze doladit nastavením Vbaru.

Velké přemety na rychlosti byly s TB listy trošku hranaté, listy Radix neměly žádnou chybu.

Dle mého názoru se jedná o vynikajícím způsobem naladěnou „elektriku“, a to jak po mechanické, tak i po letové stránce. Jenom je třeba si zvyknout na trošku jiné vlastnosti V-bar systému.

 

Letu zdar!

Vít Klabačka

 

 


Back to Top

Aktualizace: 25. července 2010