Mikado Logo 10

 

Elektrovrtulník Mikado Logo 10 jsem dostal zapůjčen na test dovozcem Helimania.cz. Model Logo 10 je vrtulník velikosti 30, průměr rotoru 1150 mm, hmotnost okolo 2000 g (bez listů). Jde o základní model z celé řady elektrovrtulníků firmy Mikado, určen je především pro začátečníky.

Stavba
K modelu je dodáván tištěný návod s dostatečně detailním zobrazením sestavovaných komponent. Velmi se mi líbilo zobrazení drobných součástí (ložiska, šrouby, matice atp.) v měřítku 1:1. Pouhým přiložením uvedeného dílu na příslušné místo v návodu tak ihned zjistíte, zda máte správný díl.
 


Stavba vrtulníku začíná kompletací skeletu. Do motorové desky osadíme ložisko a matice. Pak k ní přišroubujeme bočnice, doplníme další ložisko, rozpěrky a zkompletujeme podvozek, na který skelet přišroubujeme.
Následuje osazení motoru s pastorkem; zatím jenom provizorně. Dále zkompletujeme hlavní ozubené kolo s volnoběžným ložiskem a osadíme do skeletu. Nyní vymezíme zubovou vůli převodů.

 


Dalším krokem je sestavení kompletu ocasní vrtulky, nezapomeneme navléct řemen. Zde mám jednu připomínku k použitému materiálu kloubů na smykátku vrtulky – byl použit velmi tvrdý materiál a při nacvakávání kloubů na kuličky unášečů vrtulky může dojít k jejich poškození. Malá ohebnost materiálu taktéž zvětšuje odpor při ovládání vrtulky. Hotovou sestavu vrtulky namontujeme na ocasní trubku. Trubku vybavíme držáky táhla vrtulky, výškovkou a sestavou pohonného převodu. Celek pak namontujeme do skeletu trupu, přičemž nezapomeneme vymezit zubovou vůli převodu.

 


Při kompletaci hlavy zjistíme, že mnoho otočných částí má pouze mosazná nebo plastová kluzná ložiska. Několik z nich mi “nechodilo” naprosto lehce, proto jsem je musel uvolnit jehlovým pilníkem nebo vrtákem. Před smontováním je vhodné kluzné plochy lehce namazat příslušným olejem.

Elektronika
Použitá výbava vrtulníku: - serva cykliky Hitec HS225MG; - gyroskop GY-401 plus servo S9451; - přijímač Futaba R-116HP PCM; - motor Mega ACN 22/45/2; - regulátor Jeti Advance 77 Heli Opto; - akumulátory 6s Kokam 3200; - externí BEC 5V/5A.

Osazení elektroniky je asi nejobtížnější částí celé stavby. Je totiž pouze hrubě vyčleněn prostor pro serva, nikoliv však jejich přesné umístění (umístění je znázorněno schematicky v návodu). Pro řízení desky cykliky jsem použil serva HS-225MG dodané dovozcem. Tato serva jsou větší než připravený prostor, proto jsem ho musel upravit (zvětšit). Dvě serva bylo třeba podložit 5 až 6mm distanční podložkou, třetí cca 3mm podložkou, aby nedocházelo k dotyku hlavní hřídele s krabičkami serv.
Gyroskop jsem použil Futaba GY-401 plus servo S9254. Servo se montuje do spodní zadní části bočnice skeletu. Podle velikosti použitého serva se použije příslušně velký otvor v levé nebo pravé bočnici.
Do skeletu jsem pomocí oboustranné lepicí pásky přilepil přiloženou uhlíkovu desku, na které leží pohonné akumulátory. Pro napájení přijímače, serv a gyra jsem připojil speciální BEC, dodaný taktéž dodavatelem jako volitelné příslušenství. Po kompletaci vrtulníku provedeme správné vyvážení pomocí akumulátorů. Těžiště by mělo být těsně před hřídelí.
Byl jsem poučen, že pro zamezení vzniku statické elektřiny a následného rušení přijímače je nutné řemen i skelet postříkat antistatickým sprejem. To jsem tedy učinil a žádné problémy s rušením jsem skutečně neměl (a nemám).

Nastavení
Základní nastavení výchylek jsem provedl na 10 ° pro kladný kolektiv a 8 ° pro záporný. Dosáhl jsem toho použitím pák serv cykliky s 18mm délkou. Mix CCPM jsem nastavil v poměrech kolektiv 50 %, klonění a klopení 60 % (vysílač Futaba FC-28). S tímto rozsahem nastavení lze nejen zalétnout jednoduchou základní akrobacii, ale rovněž provádět začátečnickou výuku (s patřičně nastavenými výchylkami ve vysílači).
U CCPM řízení je velmi žádoucí si “vyhrát” s nastavením. Je třeba nastavit serva do střední polohy kolektivu a pomocí délky táhel nastavit desku cykliky do kolmé polohy k hřídeli. Předpokladem samozřejmě je, aby všechny tři páky serv zaujímaly stejnou polohu. Dalším krokem je nastavení kolmosti desky cykliky při maximálním a minimálním kolektivu. To provedeme pomocí funkce krajních bodů serv ve vysílači (ATV).
Ještě před vlastním nastavením letových předvoleb je nutné zkontrolovat stopu listů a nastavit regulátor motoru. Musím říci, že nastavování regulátoru Jeti Advance 77 Opto Heli se mi vůbec nelíbilo, a řekl bych, že je dokonce nebezpečné. Aby regulátor vůbec fungoval, tak je nutné v prvním kroku nastavit maximální otáčky rotoru, které si regulátor zapamatuje, a posléze nikdy nepřekročí. Na první pohled to vypadá jako zajímavá a užitečná funkce, ale ve skutečnosti musíte ještě provést nastavení křivky kolektivu tak, aby v celém rozsahu nepřesáhl úhel listů cca –1 °. Jinak by mohl vrtulník v průběhu nastavování vrtulník odstartovat!
Druhá a ještě horší věc je ta, že vlastně roztáčíme vrtulník na maximální otáčky, a ani ještě nemáme seřízenu stopu listů a odstraněné možné nevyváženosti (které se projeví až v otáčkách). A aby toho ještě nebylo málo, tak v návodu k regulátoru je sice uvedeno, že máme dát knipl plynu do minim. nebo maxim. polohy, ale nikde už není upozornění, že třeba pro vysílače Futaba je třeba nejprve reverzovat kanál plynu, jinak bude fungovat řízení regulátoru obráceně! Když jsem prováděl nastavování, tak jsem tento problém tušil a s kniplem kolektivu zacházel velmi opatrně. To se mi nakonec vyplatilo, protože jinak by pravděpodobně došlo k poškození vrtulníku. Po zvládnutí uvedených “úskalí” však regulátor funguje velmi dobře a funkčně je to velmi dobrá volba.
Regulátor jsem používal v režimu governor (stabilizace otáček). Stabilizace je velmi dobrá, s novým firmware je dobře zvládnuté i exponenciální roztáčení rotoru. Při dřívějším lineárním roztáčení totiž vrtulník na zemi stihl udělat “hodiny”, než rotor dosáhl požadovaných otáček. Myslím, že by výrobce mohl ještě dopracovat přechody mezi požadovanými dálkovými změnami otáček v režimu governor. Ne každý vysílač má možnost nastavení zpoždění plynu mezi letovými předvolbami. Takové přepnutí otáček z 1400 na 1800 ot/min. pak s vrtulníkem ve vzduchu pořádně škubne, což určitě nesvědčí ani mechanice, ani psychice pilota.

Létání
Popsané nastavení dle návodu vyhovuje začátečníkovi. Po prodloužení pák serv cykliky se dá s vrtulníkem zalétnout i lehká akrobacie.
Použitý pohon je dostatečně výkonný, ale elektromotor Mega se zahřívá až na teploty okolo 110 °C. To mu asi nebude příliš svědčit, bylo by zřejmě vhodnější použít pouze pětičlánek Li-Pol.
Po připomínkách výrobci ohledně přehřívání motoru, jej tento přepracoval, takže by nové verze motorů mohly být už “uchladitelné” (k dostání pouze na Helimanii).
Při zalétávání vrtulníku jsem byl mile překvapen hodně vysokou stabilitou ve visu, což je velmi vhodné právě pro začátečníky. Pro letový režim normál (pro “poskakování” po zemi a učení v přízemní výšce s tréninkovým křížem) jsem nastavil křivku plynu tak, aby při úplně staženém ovladači kolektivu byl motor vypnut, ale při nějaké výchylce ovladače kolektivu byla už křivka plynu vodorovná, aby správně fungoval režim governor u regulátoru. To je velmi důležité, protože když pilot neví co a jak, tak jenom stáhne kolektiv na minimální hodnotu, a tím dojde sice k prudšímu dosednutí, ale bez poškození modelu. A samozřejmě dojde k odstavení motoru. Otáčky rotoru pro tuto předvolbu byly cca 1400 ot/min.
Letovou předvolbu 1 jsem nastavil pro jednoduchý let po obloze, otáčky rotoru taktéž na 1400 ot/min. (rotorové listy KOK525). Pro předvolbu 2 jsem nastavil otáčky na 1800 ot/min. Vrtulník se stal živějším a dokázal zalétnout přemet, výkrut i let na zádech. Do těchto obratů se mu však moc nechce, doporučuji osadit lehčí padla, aby se vrtulník stal obratnějším.
Musím říci, že vrtulník Logo 10 mě zaujal svou jednoduchostí a promyšleností konstrukce i stavbou a v neposlední řadě také létatelností. Myslím, že je to výborná alternativa pro ty, kteří chtějí větší vrtulník na učení a základní létání, ale spalovací motor nemohou či nechtějí používat z důvodu vyšší hlučnosti pro okolí, problémy s palivem apod.
Letu zdar!
Vít Klabačka

 


Back to Top

Aktualizace: 27. června 2006