Základní trénink
V této fázi výuky je vhodné procvičit si zručnost ve visení a pomalém létání.
Vhodná letová výška je přibližně okolo 30-50cm. Stále létáme bez zapnutých letových předvoleb. S vrtulníkem se snažíme odlétnout směrem kupředu asi o 5m, zastavit a pak pomalý návrat na výchozí pozici. To samé procvičujeme i na obě strany.
Pro další získání zručnosti doporučuji použít plastikové láhve zpola naplněné vodou jako kuželky, které se snažíme lyžemi nebo trupem vrtulníku shodit. Shazování nacvičujeme jak při letu kupředu, tak i při bočním pohybu. Pozor na vrtulku, aby se nedostala do kolize s láhví, jinak by mohlo dojít k poškození vrtulníku!
V další fázi zapíchneme do země smrkové lišty 5x5x1000mm (stožáry), vzdálené od sebe 6m. Stožáry je dobré natřít bílou, nebo reflexní barvou. Pak se postavíme tak abychom měli jeden stožár po levé a druhý po pravé ruce. Vzdálenost od stožárů cca 6m. Pak se vrtulníkem snažíme létat ve výšce jednoho metru tak, abychom opisovali osmičku, při kterých se stožáry nacházejí uvnitř smyček. Směr letu má být takový že přilétání do středu smyčky přilétáme ze vzdálenější části kruhů, a ze středu odlétáme směrem od sebe. Tentokrát však už ocas vrtulníku není stále orientován směrem k pilotovi, ale zůstává rovnoběžně z výchozí polohou. Jakýkoliv střed rotoru se smrkovou lištou má za následek pouze useknutí lišty (list rotoru zůstane bez poškození).
Závěrečná fáze spočívá v prohloubení zručnosti. Pro tyto účely je vhodné vyrobit si tzv. jehlánky. Jedná se o jehlan se základnou cca 15cm, vysoký 15cm. Z hrotu vyčnívá háček zhotovený z drátu. Tyto jehlánky se pak snažíme zvedat a zase pokládat lyží vrtulníku.
Poznámka: zručný pilot dokáže zalétnout nejméně deset dokončených osmiček za dvě minuty a zvedne a přenese jehlánek taktéž desetkrát za dvě minuty.
Aktualizace: 14. listopadu 2005