Lama MH5

Vyrábí: Walkera, Čína

Dodává: MS Composit

V poslední době se u nás rozšířilo několik typů dvourotorových vrtulníků. Lama od Walkery je zástupcem střední třídy těchto modelů. Dodávka je obvykle kompletní (RTF set), je třeba jen pořídit tužkové baterie do vysílače, dobít akumulátor v modelu pomocí přiložené nabíječky a může se létat.

 Je tomu tak i v tomto případě - krabice obsahuje samotný model, vysílač, nabíječku pohonných akumulátorů a dva páry náhradních listů rotorů.

 Vrtulník má dva protiběžné rotory, horní je stabilizační se stabilizačními vahadly, spodní je ovládaný pilotem. Každý rotor pohání jeden motor třídy 180, napájecí akumulátor je 2S Lipol 800 mAh. Vrtulník je osazen dvěma servy a elektronikou, která obsahuje přijímač, regulátory motorů a gyroskop. Zadní vyrovnávací vrtulka je pouze atrapa.

 Pro nabíjení pohonného akumulátoru je přiložen nabíječ Lipol akumulátorů s integrovaným balancerem, který umožňuje nabíjet 2S nebo 3S články proudem 800mAh přes servisní konektor akumulátorů. Nabíječ se připojuje na síťový 230V adaptér, který je také součástí dodávky.

 Vysílač je jednoduchý čtyřkanálový, osazený ještě dvěma nezapojenými páčkovými vypínači. U ovladače plynu je při pohybu cítit zoubkování třecí brzdy, což se u vrtulníků normálně nepoužívá (jeden zoubek může být rozdíl mezi stoupáním a klesáním).

 Letové vlastnosti modelu mne velmi příjemně překvapily. Měl jsem možnost v minulosti řídit několik podobných konstrukcí, ale Lama je z nich zdaleka nejstabilnější. Přitom přiměřeně reaguje na řídící povely, jsou ovládány všechny funkce – stoupání/klesání, let dopředu/dozadu, vlevo/vpravo a rotace vlevo/vpravo. Na rozdíl od pravého modelu vrtulníku Lama stabilně visí, a pro let je ji třeba nutit. Řízením spodního rotoru překonáváme stabilizační efekt horního rotoru, proto lze s vrtulníkem létat jen malou rychlostí a v uzavřených místnostech, nebo za absolutního bezvětří. Při větru, překročení rychlosti nebo při ostrých manévrech obvykle dojde ke středu listů horního a spodního rotoru a následném zřícení modelu (většinou bez následků).

 Několikrát se mi stalo, že i na vzdálenost cca 2m od vysílače došlo ke krátkému zarušení přijímače, což se projevilo cuknutím do řízení. Bylo to dost nepříjemné, protože jsem létal v malé místnosti. Pátral jsem tedy po anténě přijímače, kterou jsem našel smotanou pod ním. Anténu jsem rozmotal a vpletl do příhradové plastové konstrukce ocasní části vrtulníku. Poté jsem už žádné rušení nezaznamenal.

 Model lze i s vysílačem a nabíječkou uložit nazpět do krabice, která zároveň slouží i jako přepravní kufr s uchem. Model je tak stále připraven k letu, a přitom dostatečně chráněn pevnou krabicí při případné přepravě modelu.

 Myslím, že za cenu necelých 3700kč dostane uživatel dobře ovladatelný, stabilní, kompletně vybavený model, se kterým se při troše trpělivosti naučí létat prakticky kdokoliv.

 Letu zdar!

Vít Klabačka

 

 


Back to Top

Aktualizace: 09. září 2007