Blade MCX

Od firmy Astra jsem dostal na vyzkoušení mikrovrtulníček Blade MCX. Když jsem viděl o jak „velký“ vrtulníček se jedná, tak jsem k němu měl jistou nedůvěru. Ó jak jsem se mýlil.

 

V nepříliš rozměrné krabici je uloženo vše, co je k provozu potřeba, a to dokonce i tužkové alkalické baterie do vysílače a do nabíječky.

Vrtulníček je klasické dvourotorové koncepce, kdy horní rotor je stabilizační a spodní je ovládán pilotem. Poháněn je malinkatým Lipol článkem o kapacitě 110mAh, který vydrží pohánět vrtulníček asi 8 minut. Celá konstrukce je hodně titěrná, ale zdá se kvalitně zpracovaná a dobře promyšlená. Každý rotor je poháněn jedním elektromotorkem, na jediné desce plošných spojů je umístěno veškeré ostatní vybavení – přijímač, gyroskop, regulátory, i kompletní pikoserva.

 

RC souprava komunikuje v pásmu 2,4GHz a je kompatibilní se systémem Spektrum DSM 2.

Vysílač je čtyřkanálový, ovládány jsou všechny čtyři funkce vrtulníčku (stoupání/klesání, klonění, klopení, rotace). Vysílač má tvar ovladače na hry, avšak disponuje i digitálními trimy, a celkem dobře se drží v rukou.

Pro nabíjení pohonné baterie je přiložen nabíječ, který je napájen ze čtyř článků AA. Vybitý akumulátor je nabit přibližně za 20 minut, ukončení nabíjení je signalizováno blikající LED diodou. Systém nabíjení je dobře vymyšlen, jediné, co výrobce nedořešil, je vyndávání akumulátoru z nabíječe – to je opravdu nepříjemné, a při méně opatrné manipulaci může hrozit poškození akumulátoru.

Létání s Blade MCX je lahůdka. Vrtulníček je od výrobce seřízen, takže stačí pouze přidat plyn, a vrtulníček se vznese. Stabilizace je vynikající, vrtulníček stojí prakticky na místě, bez zásahů pilota. Ovládání cykliky se může zdát trochu „tupé“, ale myslím, že je zvoleno velmi vhodně k velikosti modelu, i místnosti, ve které má létat. Průběh řízení stoupání a klesání je velmi příjemný a citlivý. Největším překvapením ale pro mne bylo chování gyroskopu, tedy otáčení. Něco tak excelentního jsem opravdu nečekal. Gyro perfektně drží polohu (je heading lock), ovládání je exponenciální, takže kolem středu lze jemně vrtulník řídit, ale při plné výchylce kniplu vrtulníček rychle rotuje.

Vrtulníček zažil mnoho havárií, kdy jsem jej půjčil nemodelářům i modelářům. Všechny havárie přežil bez úhony, pouze občas vyskočilo táhélko na horním rotoru. Po nacvaknutí táhla nazpět byl vrtulníček opět schopen létat.

Na závěr bych asi jenom dodal, že tento vrtulníček je letově nejlepší ze všech dvourotorových vrtulníků, které jsem kdy řídil. Jeho velikost se přesně hodí do menších místností, s modelem se dá krásně trénovat couvané osmičky a podobné prvky.

Letu zdar!

 


Back to Top

Aktualizace: 30. prosince 2008