Přepínače

mixérů a kanálů na vysílače Futaba

 

Po relativně krátké době provozu nového vysílače jsem byl nucen provést rozšíření o přepínače mixérů a kanálů. Originální příslušenství se mi jevilo jako předražené, tak jsem se jal zhotovit je svépomocí. Největší oříšek bylo sehnat alespoň podobné konektory, jinak by spolehlivost mého řešení za mnoho nestála a z tohoto důvodu by se to ani nevyplatilo. Po přibližně půl roku pátrání se mi podařilo objevit firmu, která měla uvedené konektory ve své nabídce, a to dokonce i s nakrimpovanými kabely.

Na konektorech je třeba provést malou úpravu týkající se odřezání výstupku, který brání v zasunutí do protikusu v rádiu. Délka zakoupeného kablíku je 30cm a jeho rozstřižením na polovinu a připájením na přepínač (koupen v GM) vznikl přepínač přesně podle mých požadavků. Celkové náklady nepřesahují 35kč, což je v porovnání s originálem více jak řádový rozdíl. Uvedené přepínače je možné použít pro všechny typy rádií Futaba typu F...

 

Výroba kanálových přepínačů je možná také, konektory se mnohem lépe shánějí, ale je problém je kvalitně zakrimpovat. Rozhodně nedoporučuji místo krimpování použít připájení. Na přepínač káblík připájejte pistolovou páječkou s kalafunou a nečistěte žádným rozpouštědlem! Vzniklý roztok obvykle navzlíná do přepínače a ten pak nepracuje spolehlivě. 

Kanálové přepínače pro FC-18 a FC-28 jsou zapojeny přímo na konektor, ale pro F-14, FC-16 je nutné do prostředního vývodu vřadit rezistor o hodnotě 82K.

 Vito

 

Back to Top

Aktualizace: 17. února 2003